Cizre yanarsa Bodrum da yanar

Partisinin grup toplantısını İdil’de yapan HDP lideri Demirtaş, Cizre’de öldürülen 11 kişinin ismini sıralayarak, “Bunlardan birinin PKK’li olduğunu ispat etsinler istifa ederim” dedi. Cizre’deki ateş söndürülmezse her yeri yakacağını söyleyen Demirtaş, “Sanmayın ki Cizre yanarsa Bodrum’da güzel yaşanacak” dedi.

Yayınlanma: 12.09.2015 - 05:34
Abone Ol google-news

HDP grup toplantısını dün Şırnak’ın İdil ilçesinde yaptı. Belediye Kültür Merkezi’ndeki toplantıya HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, AB Bakanı Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile 40’a yakın HDP milletvekili katıldı.

Beraberindeki bakanlarla çarşamba gününden beri Cizre’ye giremeyen Demirtaş, Başbakan Davutoğlu’nun sözlerine sert tepki verdi. Demirtaş, ‘Tek sivil öldürülmedi’ diyen Davutoğlu’na “Örgütle bağlantıları ispatlansın istifa ederim. Cizre’de sokağa çıkmanın cezası ölüm” dedi.

Demirtaş, “Bugün Cizre’de yaşananlar yüzyıllardır bu toprakların kaderidir. Bu zulmü normal karşılamadığımız için bunlara karşı barış mücadelesi veriyoruz. Barış arayışı, barış söylemi bizler açısından yaşam gerekçesidir. Bizler barışın ne kadar acil olduğunu yaşayarak öğrendik. Barış bizim için bir slogandan çok ötededir” dedi.

HDP binalarına yönelik saldırılara değinen Demirtaş, “Bunlar, AKP ve Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla MİT eliyle yapılıyor. AKP talimat vermiş, MİT organize etmiş. Bu ırkçılıktır, bu protesto değildir. Partimizi protesto edebilirler ama parti binamızı yakmak, insanlarımızı linç etmek alçaklığın daniskasıdır. Bu alçaklığı Başbakan izliyor” dedi.

“Barış konusunda ısrarcı olmak en güzel silahtır” diyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin batısında yaşayan kardeşlerim bizler bugün Cizre için susarsak bu ateş her yeri herkesi yakar. Sanmayın ki burada Cizre yanarsa Bodrum’da güzel yaşanılacak. Çünkü Bodrum Cizre’ye çok uzak değil. Suriye’de Irak’ta yaşananlar bu şekilde başladı. Türkiye bunların kıyısındadır. İşte bizler 3 gündür bir tek Cizre için yola çıkmadık, felaketin kıyısında olan Türkiye için çıktık.” Demirtaş, “Barış süreci için kefenimi elime aldım, bedeli ne olursa olsun baldıran zehri içerim’ diyenler bugün nerede? Sizler barış için samimiyseniz 2 yıl önce verdiğiniz sözleri tutun. Olanlar her gün tabutlar içerisinde taşınan genç bedenlere olacak. 100 yıl geçse de bu süreç böyle devam eder” dedi.

Polis PKK’ye yardım ediyor

Cizre’de özel harekât timlerinin insanları ağır silahlarla taradığını vurgulayan Demirtaş, “Cizre’de polisin PKK ile ilgili yaptığı propagandayı, PKK 30 yıldır yapmadı. Onlar sokaklarda halka hakaret ederken, evleri tararken PKK’ye yardım ediyorlar. Ben savcı olsam onlara hepsini PKK’ye yardımdan tutuklardım” dedi. Demirtaş, “Vali suç işliyor. Cizre’de yaşananlar bir gün ortaya çıkacak. Ben Şırnak Valisi’nin yerinde olsam 1 Kasım’da ne yapacağımı düşünürdüm. Sokağa çıkmanın cezası 100 TL, Cizre’de sokağa çıkmanın cezası ölüm” dedi.

‘Soruşturma bana açıldı’

Yaşananlar ve saldırılar ile ilgili bir tek soruşturmanın açıldığını belirten Demirtaş, ironik bir göndermede bulunarak “Bunlarla ilgi bir tek bana soruşturma açıldı. Halkımıza yasal haklarını hatırlattığım için bana soruşturma açıldı. Bana açılan soruşturma, bizlere oyunu verenlere açılmıştır. Bu açıdan halkımıza açılmış sayıyorum” dedi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon