Cumhurbaşkanlığı adaylığı için koşullar açıklandı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı açıklamalarda bulunuyor.

Yayınlanma: 19.04.2018 - 18:24
Abone Ol google-news

<video:960996>

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için uyum yasaları ile ilgili çalışmaları yürüten komisyon üyeleri ile bir araya geldi. AKP Genel Merkezi'nde yapılan ve yaklaşık 4 saat 15 dakika süren toplantıda uyum yasaları ile ilgili yapılacak çalışmalarla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir sunum yapıldı. Toplantının sona ermesinin ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, açıklamalarda bulundu. Yazıcı'nın açıklamalarından başlıklar şöyle:

100 bin imza açıklaması

"Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 100 bin imza ile adaylık için yetki YSK'da olacak. Her seçmen sadece 1 aday için imza verecek. Hem Cumhurbaşkanlığı hem milletvekili adayı olamayacak. Meclis'ten yetki yasası çıkarılacak. Paket ise haftaya yasallaşacak."

İmza için seçim kurullarına

İmza vermek isteyen yurttaşların il ve ilçe seçim kurullarına gitmesi gerektiğini aktaran Yazıcı, pusula konusunun henüz netleşmediğini de bildirdi.

İYİ Parti sorusuna yanıt verdi

Yazıcı, "(Uyum yasaları) Yeni dönemde birçok kanunla bazı kavramlar devre dışı kalacak. Bakanlar Kurulu olmayacak. Bakanlar Kurulu atfı varsa o olmayacak. Başbakan olmayacağı için başbakan diye kanunlarda tanımlanan yerler varsa bunlar olmayacak. O alanlara ilişkin temizleme, sisteme uyumlu getirme Meclisten geçireceğimiz bir yetki kanunu çerçevesinde çıkartılacak kanun hükmünde kararnameyle olacak" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti'nin seçime katılıp katılmayacağı ile ilgili tartışmalara değinen Ünal, "Yasalarla belirlenmiş koşulları taşıyan tüm aday ve partilerin 24 Haziran'da sandıkta seçmenin karşısına çıkmasından yanayız" şeklinde konuştu.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler