CHP'li Murat Bakan: THK inadının sebebi uçuş garantisi mi?

Cumhuriyet'in orman yangınlarıyla ilgili ortaya çıkardığı ihmaller ve THK uçakları’na dair tartışmalar gündemdeki yerini koruyor. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamalarına tepki göstererek, "Bakanlık neden 94 yıllık THK’yı değil de pazarlık usulüyle yaptığı ihalede Bordo Group’u tercih etti?” dedi.
Yayınlanma tarihi: 23 Ağustos 2019 Cuma, 17:17

[Haber görseli]İzmir’in Karabağlar ilçesinde başlayıp Seferihisar ve Menderes ilçelerine yayılan orman yangını üç günün sonunda kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları sürerken, İzmir’in yaralarını sarmak için herkes seferber oldu. Tüm kuruluşlara belediyeyle koordinasyonlu hareket etmeleri için çağrı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, herkesi 30 Ağustos’ta yanan İzmir ormanlarında gerçekleştirecek olan İzmir Buluşması’na davet etti. Öte yandan Cumhuriyet'in ortaya çıkardığı yangınla ilgili ihmaller ve ‘THK uçakları’na dair tartışmalar gündemdeki yerini koruyor. Yangın boyunca bölgede olan ve söndürme çalışmaları bizzat takip eden TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve partisinin komisyon sözcüsü CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamalarına tepki gösterdi.

"SEBEP KİRALIK HELİKOPTERLERE VERİLEN UÇUŞ GARANTİSİ Mİ?"

Orman Genel Müdürlüğü’nün Nisan ayında yaptığı ihalenin detaylarını aktaran CHP’li Bakan şu şekilde konuştu: “Orman Genel Müdürlüğü Nisan ayında ihaleye çıkıyor. İhaleyi ‘Bordo Mimarlık İnşaat Taahhüt Dış Ticaret Limited Şirketi, EAB Uluslararası Havacılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İş Ortaklığı’ alıyor. Yaklaşık maliyet 113.655.046,56 TRY… Kiralama işi 01.06.2019 – 28.10.2019 tarihleri arasını kapsıyor.

İhale ‘iki kısım’ olarak görülüyor ve sözleşme bilgilerindeki şu açıklama dikkat çekiyor: İş Kaleminin Adı ve Kısa Açıklaması’na göre; 2019 yılı için 9 Adet Genel Maksat Helikopter kiralanması işi (1 günlük her helikopter için 1 saat 40 dakika toplam 1998 saat 20 dakika garanti uçuş saati) Peki bu helikopterlerin tipi ne? Her biri için günlük uçuş süresi verilmiş ama bu her birinin günde bir kere kullanılacağı anlamına mı geliyor? Bu helikopterlerin mazotu nasıl ve kim tarafından karşılanıyor? Bu helikopterleri kim kullanıyor? Yanıtını aradığımız çok soru var ama ihale 21B olduğu için bunların hiçbirini bilemiyoruz!

İhalenin sonuç ilanında, ihalenin 21B usulüyle yapılmasının gerekçesi; “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” olarak ifade ediliyor.

Kamu İhale Yasası’nın pazarlık usulünü düzenleyen 21 Maddesinin B fıkrasına göre, Bakanlık ihaleye sadece istediği şirketleri çağırır. Soruyoruz; orman yangınları ile mücadele hizmetlerinde kullanılmak üzere 5 aylık süre için helikopter kiralama işi neden 21B usulüyle yapılıyor? Kanun maddesindeki hükümlerden hangisi gerekçe gösterilerek bu ihale, 21B usulüyle yapılıyor?

Soruyoruz; Bordo Group’a 18 helikopter için uçuş garantisi verildiği için mi İzmir’deki orman yangınını söndürme çalışmalarında Türk Hava Kurumu’nun uçakları kullanılmadı?

Soruyoruz; Bakanlık neden 94 yıllık THK’yı değil de pazarlık usulüyle yaptığı ihalede Bordo Group’u tercih etti?”

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Murat Bakan