İyilik anneleri

İzmir’de Hasta Çocuk Evleri Derneği üyesi 20 gönüllü kadın, Türkiye’nin her bölgesinden kanser tedavisi için gelen kanserli çocukları ve ailelerini hastane bahçeleri ve parklarda yatmaktan kurtardı. İhtiyaçlarını karşıladı. Hasta çocuk ve ailelerine yuva bulan gönüllü kadınlar, 3 ilçede açılan evlerde ücretsiz konaklama, gıda, temizlik, mutfak ve giyim ihtiyaçlarını karşılıyor.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2019 Cuma, 09:07

[Haber görseli]Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Buket Erer Del Castello, Ege Üniversitesi’nde görev yaptığı sırada kanser tedavisi gören çocukların ailelerinin hastane bahçesinde yattığını gördü. Çaresizlik ve ekonomik durumu iyi olmayan ailelere ve çocuklara yardım için 2006 tarihinde, “İzmir Hasta Çocuk Evleri” derneğini kurdu. İlk olarak Bornova’da üç ailenin kalacağı ev açıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi’nin desteğiyle evler 13 yılda 9’a çıktı.

Hasta evleri, çocuklarının tedavisi için şehir dışından gelen ve ekonomik zorluk içerisinde olan ailelere ücretsiz olarak konaklama, gıda, temizlik, mutfak ve kısmi giyim ihtiyaçlarını karşılayarak hizmet veren bir merkez haline geldi. Evlere derin dondurucudan klimaya, fırından elektrik süpürgesine kadar her türlü elektronik eşya konuldu. Evlerin temizliği, bakımı ve gıda ihtiyacları da karşılanıyor. Tamamen bağışlarla elde edilen gelirlerle karşılanan evin ihtiyaçları için birçok ünlü sanatcı ve oyuncu da ücretsiz konserler vererek bağış yapılmasına yardımcı oluyor. Ev sayısını artırmak isteyen dernek üyeleri, hasta yakınlarına da iş bulmak için proje başlattı. Hastane yönetiminin kabul etmesi halinde, kanserli çocukların yakınları, galoş imalatı yaparak, kendilerine ve hastanelere gelir sağlayacak.

[Haber görseli]

‘Gönüllü çalışıyoruz’

Hasta Çocuk Evleri’nin umudun ve sevginin paylaşılan evler olduğunu ifade eden derneği Başkan Yardımcısı Sevil Ozan, “Hastane bahçeleri, parklar ve camilerde yatan hasta yakınlarına el uzatmak için kurulan evlerimiz gönüllülerin bağışıyla büyüdü. 13 yılda bini aşkın kanserli çocuk ve ailesine evlerinin kapısını açtık. 80’e yakın gönüllümüzle gece gündüz çalışıyoruz. Ailelerin ve çocukların yüzünün gülmesini görmek, onları sıcak ve güvenli ortamda barınmasını sağlamak en güzel duygu. Bizler, bir çocuğun yüzünü güldürüyorsak, onların hayatlarına dokunabiliyorsak ne mutlu bize” dedi.

‘Hasta Çocuk Evleri’ projesi

En büyük hedeflerinin, “Hasta Çocuk Evleri Köyü” kurmak olduğunu ifade eden Sevil Ozan, “Amacımız 100 ailenin barınacağı kampus oluşturmak. İki ve üç katlı evlerde haftada iki gün tedavi gören çocuklar, aileleriyle birlikte kalmalı. Bahçeli alanlarda, tarımsal faaileyetler yaparak, orada elde ettiği ürünlerle doğal beslenmeli. Burada, doktor, eğitim alanları, ambulans ve poliklinik olmalı. Avrupa Birliği’ne başvurumuzu yaptık. Kabul olursa, en kısa sürede köyü faaileyet geçireceğiz” dedi.

Parkta yatmaktan kurtardılar

4 aydır Hasta Çocuk Evleri’nde kaldıklarını belirten Lösemi hastası Berat Aydın’ın babası Cesim Aydın, “Bizler 2 yıl boyunca lösemi tedavisi gördük. Kars’tan İzmir’e geldik. Oğlum 4 ay önce ilik nakli oldu. Ama haftada iki gün hastaneye gitmek zorundayız. Günlerce araç ve hastane kapılarında yattık. Ama 4 aydır, bize açılan bu evde kalıyoruz. Maddi ve manevi destek oldular. Bu evler olmasaydı, parkta ve hastane bahçelerinde kalıyor olacaktık” diyerek teşekkür etti.

AİLELERİ NASIL BULUYORLAR?

Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde görevli doktorlar, tedavi gören çocukların ailesinin maddi durumu kötü olan ve kalacak yeri bulunmayanları derneğe bildiriyor. Dernek yönetimi de evlerden birine yerleştiriyor.

A+ A-