Öncü ve örnek olmak

Başkanlar yazıyor: Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Cumhuriyet Ege için yazdı...
Yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2019 Cuma, 10:18

Öncelikle “Demokrasimizin aydınlatıcı gücü” Cumhuriyet gazetemizin “Ege” eki ile çok önemli bir eksiği görerek gidermiş olması bölgemiz için çok değerlidir. Ulusal basınımızın istemeseler de idari ve ekonomik merkezlere bağımlı kalmaları kaçınılmazdır. Gazetemizin bölgesel alanda haber akışını sağlaması bizi elbette mutlu etti. Bu nedenle gazete yönetimimizi kutluyor ve Ege ekini düzenleyen dostlarımıza ayrıca teşekkür ediyorum.

Fethiye Belediye Başkanı olarak gazetemizde sesimizi duyurma gibi bir olanakla karşılaşınca inanılmaz bir duygu yoğunluğu yaşadığımı söylemeliyim. Doğduğum, çocukluğumu yaşadığım ve sonunda o bölgede okul olmadığı için bir süre ayrı kaldığım Kumluova’m ile vedalaşırken içimden “Seni unutmam mümkün değil, mutlaka döneceğim” deyişimi hatırlarım.

O zamanlar Kumluova Fethiyemiz’in bir beldesiydi. Sözümü tuttum Kumluova mı unutmadım ve beldeme geri döndüm. Belli ki beldemin insanları da beni unutmamış. İlk seçimde beni belediye başkanı seçtiler. İlk işim, belde çocukları küçük yaşta benim gibi evlerinden, yuvalarından ayrılmasınlar kaygısıyla okul yapımına girişmek oldu. Şükürler olsun ki, gayretimiz boşa gitmedi, artık Kumluova’da ortaokul da var lise de var.

Siyaset günümüzde belki de hiç hak etmediği yergilerle karşılaşıyor. Ancak ben daima gençlere sesleniyorum, siyaseten yapılanlar kötüyse bu siyasetin kabahati değil, siyasetçinin kabahatidir. Siz siyasetten korkmayın kötü siyasetçiyi kovmak sizin elinizde. Evet, onun içindir ki siyasetin içindeyim, mahalleme, köyüme, beldeme, ilçeme, ilime hizmet etmeyi onur, gurur sayıyorum. Bunun için de içtenlikle, samimiyetle, heyecanla yol verin geçeyim diyorum.

Şükürler olsun ki yurttaşlarım hiç yolumu kesmedi. Bu yol halka hizmet, hakka hizmet yoludur. Gücümüz yettiğince bu yolun yolcusu olmaya devam edeceğiz.

Yaratanın hikmeti, hiçbirimiz nerede ve kimlerin arasında doğacağımızı bilmiyoruz. Hemen söylemeliyim ki şanslıyım, çünkü ben Fethiye’de ve bu yörenin güzel insanları arasında doğdum. Sadece ülkemin değil, yeryüzünün en ayrıcalıklı yeri burası. İlçemizin doğası ile ilgili bir sorunumuz yok. Görünen o ki sürekli artan nüfusumuz ve buna bağlı giderek artan ihtiyaçları karşılarken, bu güzel doğayı nasıl koruyabiliriz sorunumuz olacak.

Fethiye’miz bugün yüklendiği kentsel işlevler açısından Akdeniz ve Ege’yi birbirine bağlayan eşsiz kıyı şeridiyle, adalarıyla, koylarıyla cazibesi en yüksek turizm merkezidir. Bunun yanı sıra ülkemizin en önemli sebze ve meyve üretim merkezidir. Yaz kış portakal kokularıyla yaşarsınız. Kendine özgü endemik bitki varlığına ve diğer özel canlılarıyla bir yeryüzü cennetidir.

Dünyanın üzerine titrediği “Kelebekler Vadisine” biz sahibiz. İnsanlığın henüz ulaşılmamış anılarına, efsanelerine sahibiz. Likya şehirlerinde kadim bir kültürü yaşayabilir. Yaylalarımızda yörük şenliklerine, düğünlere konuk olabilirsiniz.

Fethiye’mizin özelliklerini anlatmak için gazete sayfalarımızın yetmeyeceğini biliyorum. Bu nedenle saymakla bitmeyecek varlıklarımızı koruyarak ve ulusal ufkumuz olan “Çağdaş uluslar seviyesinin üzerine çıkma” ülkümüzü bölgemizde, ilçemizde gerçekleştireceğiz. Bu ufuk çizgisi Cumhuriyetimizin her bireyini, her kurumunu ve kuruluşunu bağlayan bir ülküdür. Elbette bu cennet vatanın en ayrıcalıklı coğrafyasında yer alan Fethiyemizi de bu büyük idealin bir parçası olarak hak ettiği noktaya taşımak varlık nedenimizdir.

Ulusal idealimize ulaşma yolu elbette akıl ve bilime dayalı, üretken bir yönetim anlayışı, çağdaş teknoloji ile olacaktır. Nitekim göreve gelişimizin henüz altıncı ayınızdayız. Yapacağımız çok sayıda projemiz hazır bekliyor.

Daha şimdiden Fethiyemiz için olağanüstü önemli olan altyapı (kanalizasyon şebeke ve terfi hattı) projesini programa aldık. Muğla Büyükşehir Belediyemizle birlikte 520 milyon TL tutarında bir girişimi hemen başlattık. Dahası önümüzdeki beş yıl sonunda cennet kıyılarımızı, eşsiz denizimizi koruyacak olan bu yatırımlar katlanarak devam edecek. Körfez temizliği için ise bakanlığımızın olağanüstü gayret ve yakınlığını gördüğümü söylemeliyim.

Meclis üyelerimle, şehrini seven çalışanlarımla, yurttaşlık bilincine sahip aktif yurttaşlarımla birlikte, temel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra Fethiyemize özgü tarım ve turizm gibi ana ekonomik sektörlerin önünü açmak, sosyal hizmetlerde, eğitim, spor, kültür ve sanatta dünya ölçüleri üzerinde öncü ve örnek bir belediye olmak istiyoruz.

Bizler bu arzuladığımız hedefe koşarken, gazetemiz Cumhuriyet’in de bizim gözümüz kulağımız ve sesimiz olacağını biliyoruz.

A+ A-