‘Darp edildim, tacize uğradım’

Twitter’da Fuat Avni tarafından takip edildiği için tutuklanan gazeteci, yaşadıklarını anlattı.

Yayınlanma: 04.10.2016 - 22:09
Abone Ol google-news

Darbe girişiminin ardından Fuat Avni’nin kendisini takip ettiği gerekçesiyle tutuklanan gazeteci Ayşenur Parıldak, 19 gündür tecritte olduğunu bildirdi. Gözaltında darp edildiğini, tacize uğradığını belirten Parıldak, cezaevinde bir kadın hâkimin bileklerini kestiğini, 60 yaşındaki bir kadının da iki kez çıplak arandığını kaydetti.

Zaman gazetesinde çalışan Parıldak, gazeteye kayyım atanması üzerine “işsiz” kaldı. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan Parıldak, bu yaz mezun olup avukatlık yapmayı planlıyordu. Ancak darbe girişiminin ardından gözaltına alındı. 8 gün gözaltında kaldıktan sonra 11 Ağustos’ta tutuklandı. Polis sorgusunda Parıldak’a Zaman gazetesinde çalışması, Bank Asya’da hesabı bulunması, Fuat Avni tarafından Twitter’da takip edilmesi ve kaçacağı yönünde bir ihbar, Twitter’da paylaştığı bazı mesajlar suçlama olarak yöneltildi.

Parıldak, Bank Asya’daki hesabı, Zaman gazetesinde çalışırken maaşının buraya yatırılması nedeniyle açtığını söyledi. Adliye muhabiri olarak kamuoyunu ilgilendiren davaları haber yaptığını söyleyen Parıldak, Fuat Avni’nin kendisini takip etmesinin nedeninin bu olabileceğini söyledi. Parıldak, emniyette ve cezaevinde yaşadıklarını ise Cumhuriyet muhabirine gönderdiği bir mektupta şöyle anlattı: “Darp edildim, cinsel tacize uğradım. 8 gün boyunca gece gündüz demeden sorgulandım. Alkollü olarak sorguluyorlardı, bunu da açıkça dile getirmekten korkmadılar. Sonra mahkeme süreçleri ve buradayım. Burada da 1 ay koğuşta kaldım. Sonra 20 kişi koğuşlardan toplanarak hücrelere alındık. Tecrit yani... Burada unutulacağımdan korkuyorum.” Fuat Avni’nin kendisini takip etmesiyle suçlandığını anımsatan Parıldak, “Cüzdanımdan çıkan Starbucks fişini delil olarak sunup “Fuat Avni’ye Starbucks’ın wifi’sini kullanarak mı veri aktarıyordun” diye sordular” ifadelerini kullandı.

Hâkim bileğini kesti

Parıldak, “Burada kadın bir hâkime hanımla doktora götürüldük. Bileklerini kesmiş. Oda arkadaşım A.B’yi (Ki kendisi 60 yaşında) 2 kez çıplak aramışlar. Biz 19 gündür tecritteyiz” dedi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler