DTP davasında sona yaklaşılıyor

Demokratik Toplum Partisi (DTP) hakkındaki kapatma davasında Anayasa Mahkemesi, yarın parti yetkililerinin sözlü savunmasını dinleyecek. Yarın saat 10.00'da Yüksek Mahkeme Heyeti'ne sözlü savunma yapacak DTP yetkilileri, ''devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırılık oluşturmak ve söz konusu fiillerin odağı haline gelmek" ile itham ediliyor.
Yayınlanma tarihi: 15 Eylül 2008 Pazartesi, 07:29

Anayasa Mahkemesi, Demokratik Toplum Partisi (DTP) hakkındaki kapatma davasında, yarın parti yetkililerinin sözlü savunmasını dinleyecek. Sözlü savunmayı Genel Başkan Ahmet Türk yapacak.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, DTP'nin eylemlerinin ve üyelerinin beyanlarının, ''devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırılık oluşturduğu, söz konusu fiillerin odağı haline geldiğinin belirlendiği'' iddiasıyla 16 Kasım 2007'de açtığı davada süreç işliyor.

Süreç kapsamında, Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, 24 Haziran 2008 Salı günü sözlü açıklamalarda bulunmuştu. Yarın saat 10.00'da Yüksek Mahkeme heyetinde gerçekleşecek savunma, Venedik Kriterleri'nden yola çıkılarak, "şiddete karışmayan partilerin kapatılmaması" gerektiği üzerine kurulacak.

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı DTP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.
Raporun, Anayasa Mahkemesinin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

DTP hakkındaki kapatma davasını 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, ''temelli kapatma'' yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre ''Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma'' kararı da verebilecek.

İddianamede, DTP'li milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk, Sebahat Tuncel, Ahmet Türk, Osman Özçelik, İbrahim Binici, Sevahir Bayındır ve Fatma Kurtulan'ın da aralarında bulunduğu 220 parti üyesi hakkında siyasi yasak getirilmesi isteniyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.