"Değerlendirmeler spekülatiftir"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metrobüs bilet ücretlerindeki artışla ilgili yapılan değerlendirmelerin tamamen spekülatif olduğunu, metrobüsle seyahat edenlerin tek biletle Boğaz'ı geçebildiğini, bunun da maliyeti düşürdüğünü bildirdi.
Yayınlanma tarihi: 19 Kasım 2009 Perşembe, 16:10

Avcılar-Topkapı, Topkapı-Zincirlikuyu ve Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme olmak üzere 3 ayrı hattan oluşan metrobüsün boğaz geçişi ile tek hatta indiği belirtildi.

Açıklamada, uzunluğu 42 kilometreyi bulan ve 24 saat hizmet veren metrobüs hattının hiçbir metropolde bulunmadığı vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:
''Metrobüs bilet ücretleriyle ilgili değerlendirmeler tamamen spekülatiftir. Metrobüsle seyahat edenler, tek biletle Boğaz'ı geçebiliyor. Bu da yolcuların ulaşım maliyetini düşürüyor. Fiyat ayarlamasına yöneltilen eleştiriler bu önemli hususu göz ardı etmektedir. Metrobüs devreye girmeden önce bu güzergahta seyahat edenler, Boğaz geçişinde iki bilet olmak üzere toplam üç yolculuk yapmaktaydılar. Halen, İETT'nin Boğaz geçişli diğer 20 hattında seyahat eden yolcularımız, 2 tam bilet karşılığı 3.00 TL, 2 indirimli bilet karşılığı 1.70 TL ödemektedir. Eğer metrobüs olmasaydı, Avcılar'dan Söğütlüçeşme'ye seyahatin bedeli 4.5 lira olacaktı. Ayrıca toplu taşımayı teşvik amacıyla bilet fiyatı diğer İETT hatları ile aynı seviyede tutulmuştur.''

Açıklamada, üç etap halinde hizmete giren metrobüs hattında başlangıçta ücretsiz, takip eden üç ay boyunca yüzde 50 indirimli olmak üzere taşıma hizmeti verildiği dile getirilerek, 750 milyon lira yatırımla E-5'in rehabilite edilip, direkt ve kesintisiz ulaşım sağlayan yeni bir sistemin toplu ulaşıma kazandırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, ''Mavi Akbil''de biniş sayısının 160'a indirildiği belirtilerek, bu durumun uzun yılların istatistikleri dikkate alındığında, abonelerin yolculuk kapasitesinde olumsuz bir etki yaratmayacağının tespit edildiği, ''Mavi Akbil'' kullanıcılarının aylık biniş sayısının en fazla 135'i bulduğu ve 160'ın çok altında kaldığı savunuldu.

Uygulamanın abonelerin binişlerine kısıtlama getirme amacı taşımadığı öne sürülen açıklamada, mesafeye göre ücret sistemine geçiş için de çalışmaların devam ettiği bildirildi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.