New York Times'tan Ergenekon eleştirileri

New York Times, Ergenekon davasının, Türkiye'de yarattığı "yaygın güvensizliğe" vurgu yaptı.
Yayınlanma tarihi: 22 Kasım 2009 Pazar, 11:55

New York Times gazetesi, Dan Bilefsky imzası ile yayımladığı İstanbul kaynaklı uzun haber analizinde "Türkiye, bir Dava Yaygın Güvensizlik Yarattı" başlığını kullandı. İstanbul'da Haziran 2007'de bulunan el bombaları ile hükümeti devirmeyi amaçlayan darbe komplosu arasında bağlantı kurulduğunu kaydeden gazete, "Ancak Türkiye içinde ve dışında birçok kişinin sorduğu soru, İslam'dan esinlenen hükümet, bu ılımlı Müslüman ülkesinin laik kurumlarıyla daha büyük bir mücadele amacıyla tehdidi abartıp abartmadığıdır" diye yazdı.

2007 yılından bu yana 300 kadar kişinin göz altına alındığını, bunların arasında erotik romanları yazarı, dört-yıldızlı generaller ve diğer subaylar, profesörler ve mafya üyelerinin de bulunduğunu kaydeden gazete bu kişilerin bazılarının tek suçlarının, "laik devlet lehinde konuşmaktan" ibaret olduğu gibi göründüğünü kaydetti. "Dava, ülkenin modern tarihinde en şiddetli tartışmalar yapılan davalardan biri oldu" diyen gazete, davanın, kamuoyunda siyasi gizlerin tartışılmasına alışkın olmayan Türkler arasında çok dikkat çektiğini de kaydetti.

'Dava Brüksel'de çok yakından izleniyor'

NYT, davanın Brüksel'de "Türkiye'nin Batı'nın adalet standartlarına uyumunun barometresi olarak" çok yakından izlendiğini de belirtirken de soruşturmanın yanlılarının da, "derin devlet"in hesap vermesi açısından davanın taşıdığı öneme dikkat çektiklerini belirtirken Devlet Bakanı Egemen Bağış'ın gazete ile söyleşide sarfettiği "Hiç kimsenin demokratik yollardan seçilmiş bir hükümeti devirmek için bir milis kurma hakkı yoktur" sözlerini de aktardı.

Buna karşın Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Aysel Çelikel'in soruşturmanın, "Tüm laik karşıtları temizlemek için bir araç olarak kullanıldığı daha geniş bir proje haline geldi" yönündeki sözlerini de yansıtan NYT, davayı eleştirenlerin, soruşturma yürütünlerin fazla ileriye gittiğini, hukuk uzmanlarının da, düzinelerce insanın haklarında suçlama getirilmeden gözaltına alındığını, bu arada cep konuşmalarının kayıtları ile baskınlar sırasında el konulan "aşk mektupları" dahil, özel belgelerin, hükümet yanlısı gazeteler ve internet sayfalarında yer aldığına dikkat çekti.

Haberde ABD'deki John Hopkins Üniversitesi'ne bağlı Orta Asya ve Kafkaslar Enstitüsü için geniş bir araştırma yapan Türk uzmanı Gareth Jenkins'in, Batılı Türkiye analistlerin arasında "Ergenekon'un, taraftarları öne sürdüğü gibi Türkiye'deki çoğulcu demokrasinin sağlamlaştırılması yönünde değil, otoriter tek parti devlete doğru büyük bir adım anlamına geldiği"ne ilişkin korkularına dikkat çektiğini de yazdı.

'İddiaların bazıları saçma'

Gazete, ayrıca Jenkins'in Ergenekon'un ilk iki iddianamesini incelediğini ve iddiaların bazılarının "saçma" olduğunu savunduğunu da kayderken birinci iddianamede yer alan, grubun üyelerinin, "hükümeti devirmeyi görüşmek üzere ABD eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile buluştukları" savına dikkat çekti.

Çelikel'in Türkan Saylan'ın "kaderinin siyasi bir pogrom"un varlığının kanıtı olduğu yolundaki görüşlerine de işaret eden gazete, Çelikel'in, Çağdaş Yaşam Destekleme Derneği'nde yapılan aramalara ilişkin anlatıklarına da yer verdikten sonra "Ernegekon davası, gerçekten, Türkiye'nin daha İslamcı mı veya daha laik mi bir yol izlemesi gerektiğine ilişkin daha başka büyük mücadelerle iç içe gibi görünüyor" yorumunu da yaptı.

NYT haberinde Prof. Dr. Süheyl Batum'un dinlemelerine ilişkin değerlendirmelerini de aktarıldığı haberinin son bölümünde de "Düzinelerce cep konuşmalarına ilişkin kayıtlarının hükümet yanlısı gazetelerce yayımlanmasından sonra aydınlar ve gazeteciler, yemek davetlerinin, herkesin cebini kapatması ile başlamasının yaygın hale geldiğini söylediler" diye yazdı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.