Rize'de toprak kayması

Tüm yurdu etkisi altına alan sağnak yağışlar Rize'de de etkisini gösteriyor. Rize'de dün gece etkili olan sağanak yağış sebebiyle meydana gelen toprak kaymasında 2 kişi hayatını kaybetti. Saat 3 sularında meydana gelen olayda, odalarında uyumakta olan, baba Özcan Çelik ve 8 aylık oğlu hayatını kaybetti.
Yayınlanma tarihi: 19 Eylül 2008 Cuma, 08:58

Rize'nin Pazar ilçesinde meydana gelen toprak kaymasında ölen kişi ile oğlunun yıkılan odada uyuduğu, sağ kalan annenin olay sırasında sahur yemeği hazırladığı belirlendi.

Alınan bilgiye göre, ilçenin Soğuksu mahallesinde, 9 katlı bir binanın arka tarafında sabah saat 03.00 sıralarında aşırı yağmur nedeniyle toprak kayması oldu. Yağmur nedeniyle kayan topraklar binanın birinci katının duvarını yıkarak, evin içine doldu. Bu sırada yaklaşık 1.5 yıl önce evlenen Çelik ailesinden, odada uyuyan Özcan Çelik ve 8 aylık oğlu Efe Çelik toprak altında kalarak öldü.

Sahur yemeği hazırlamak için kalkan ve o sırada odada bulunmayan Yeliz Çelik ise yara almadan kurtuldu.

Özcan Çelik ve oğlunun cesedini toprak altından komşuları çıkartırken, anne Yeliz Çelik sinir krizleri geçirdi. Çelik, Pazar Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Çelik ailesine ait otomobilin de toprak kayması sonucu 3-4 metre sürüklendiği ve toprak altında kaldığı belirlendi.

Yetkililer, oluşan toprak kayması sonucu binanın bitişiğinde bulunan bazı binaları da güvenlik gerekçesiyle tahliye etti.

Bu arada, aynı mahallede 1996 yılında meydana gelen heyelanda da bir binanın yıkıldığı ve olayda 2 kişinin öldüğü bildirildi.

Rize'de gece etkili olan sağanak ve toprak kaymaları nedeniyle, Pazar-Hopa ve Rize-Pazar karayollarında ulaşımın kontrollü olarak sağlandığı kaydedildi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.