Nükleer uçak gemisi Japonya'yı karıştırdı

Amerikan ordusunun nükleer uçak gemisi "USS George Washington"un gelecek olması, ilk atom bombasının kurbanı olan Japonya'yı karıştırdı. "USS George Washington", perşembe günü Tokyo yakınlarındaki Yokosuka limanına demirleyerek, bir Japon limanına yanaşan ilk nükleer uçak gemisi olacak.

23 Eylül 2008 Salı, 09:00

Amerikan ordusunun nükleer uçak gemisi "USS George Washington", perşembe günü Tokyo yakınlarındaki Yokosuka limanına demirleyecek. Amerikan ordusu, yıllardır Japonya'da demirli dizel motorlu "Kitty Hawk" uçak gemisinin yerini alacak gemiyi gönderme kararını, Doğu Asya'da hüküm süren gerilime bağlıyor.

Gemide iki nükleer reaktör bulunuyor. Denizde 18 yıl boyunca yetecek enerjiye sahip gemide 70 uçak görev yapıyor.

Muhalifler, perşembe günü gösteri yapacak. Amerikan üssü Yokosuka yakınlarında geçen pazar da gösteri yapılmıştı.

Amerikan uçak gemisinin gelişine karşı çıkan bir grubun sözcülerinden Tamio Eda, "Nükleer reaktörlere sahip bir geminin bu denli kalabalık nüfusa sahip bir bölgeye ilk kez geldiğine" işaret etti ve "Şimdi muhtemel bir nükleer kazaya karşı hazırlıklı olmalıyız" dedi.

Başka bir muhalif grubun yetkilisi Masahiko Goto da hükümeti suçladı ve "Hükümetin halkın endişelerini hiçe sayması tam bir rezalet..." dedi ve uçak gemisini istemediklerini bıkmadan usanmadan haykıracaklarını söyledi.