Çarpışan gezegenler

California Üniversitesi, California Teknoloji Enstitüsü, Tennessee Devlet Üniversitesi'nden bilim adamları, dünya'ya 300 milyon ışık yılı uzaklıkta, Koç Takımyıldızı'nda bulunan bir yıldızın yörüngesindeki iki gezegenin çarpıştığına dair kanıt bulundu. Kanıtlara ilişkin ayrıntılı makalelin "Astrophysical Journal" dergisinde yayınlanması bekleniyor.

24 Eylül 2008 Çarşamba, 09:04

Bilim adamları, "BD 20 307" yıldızının yörüngesinde büyük ve alışılmadık miktarda toz bulunduğunu tespit etti. Bu da, iki gezegenin çarpıştığı anlamına geliyor.

ABD'nin California Üniversitesi'nden fizik ve astronomi profesörü Benjamin Zuckerman, bu çarpışmayı "Dünya ve Venüs'ün çarpışmasına" benzeterek, "Astronomlar daha önce buna benzer bir şey görmedi. Görünüşe göre tamamen gelişkin gezegen sisteminde çok büyük çarpışmalar olabiliyor" dedi.

California Üniversitesi, California Teknoloji Enstitüsü, Tennessee Devlet Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından bulunan kanıtlara ilişkin ayrıntılı makalenin "Astrophysical Journal" dergisinin Aralık sayısında yayımlanması bekleniyor.