Devlet eli değen Fortis'in hisseleri arttı

Benelüks ülkeleri Belçika, Hollanda ve Lüksemburg, piyasalardaki gerginlik nedeniyle ödemelerde zorlanan Fortis Bank'a 11,2 milyar Avro'luk destekte bulunarak iflastan kurtarma kararı aldı. Fortis, ABD'deki krizden olumsuz etkilendiğini açıklayan Royal Bank of Scotland ve ABN Amro'yu dünya bankacılık tarihinin rekoru sayılan 70 milyar Avro'ya satın almıştı.

29 Eylül 2008 Pazartesi, 07:44

AB Komisyonu'nun rekabetten sorumlu Üyesi Neelie Kroes ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet'in de katılımıyla dün gece geç saatlere kadar Fortis için çıkış yolu arayan Benelüks ülkeleri, piyasalardaki tedirginliğin de etkisiyle ödemelerini yapmakta zorlanan bankaya ortaklaşa 11,2 milyar Avro aktarmayı seçti.

Belçika Başbakanı Yves Leterme tarafından basın toplantısıyla açıklanan kurtarma planına göre Fortis'in her 3 ülkedeki birimlerinin yüzde 49'u kamuya devredilecek. Fortis'e Belçika 4,5 milyar Avro, Hollanda 4 milyar Avro ve Lüksemburg 2,5 milyar Avro ödeyecek.
Kurtarma planına göre Fortis ayrıca, geçen yıl bir konsorsiyumla birlikte satın aldığı, ABN Amro'nun kendi payına düşen Hollanda'daki bankacılık birimini elinden çıkaracak.

 

Bankacılık tarihinde rekor alış yapmıştı

Küresel çalkantı ve ABD emlak piyasasındaki zararlar nedeniyle bankaların birbiri ardına rekor zarar açıkladıkları bir dönemde Royal Bank of Scotland ve İspanyol Santander'la birlikte Hollanda bankası ABN Amro'yu dünya bankacılık tarihinin rekoru olan 70 milyar Avro'ya satın alan Fortis, kendi payına düşen Hollanda bankacılık birimleri için 24 milyar Avro ödeme taahhüdüne girince, küresel mali krizin de etkisiyle sermaye sıkıntısı yaşamaya başlamıştı.

Bu arada yeterli şeffaflığı sağlamamakla ve Fortis'in yaşadığı mali krizden sorumlu olmakla suçlanan bankanın yönetim kurulu başkanı Maurice Lippens'in istifa edeceği ve yerine geçecek ismin banka dışından Belçika hükümeti tarafından atanacağı belirtildi. Benelüks hükümetleri Fortis'in yönetim kurulu üyelerinde de belirleyici olacak.
Öte yandan Fortis'i satın almak için gayrı resmi öneri sunan ve gelecekteki muhtemel yeni zararlar için Belçika hükümetinden garanti isteyen Fransız BNP Paribas ve Hollandalı ING'nin teklifleri reddedildi.

BNP Paribas, bir yıl önce 24 Avro'dan işlem görmesine rağmen gecen haftayı 5,18 Avro'dan kapatan Fortis hisseleri için 1,6 Avro önerdi.
 

 

Fortis'in hisseleri değer kazandı

Fortis'in hisseleri, günlerdir kesintisiz devam eden düşüş trendini kırarak hızlı yükselişe geçti. Brüksel borsasında bir yıl önce 24 Avro'dan işlem görmesine rağmen geçen hafta cuma günü yüzde 20 düşüşle 5,20 Avro'dan kapanan Fortis hisseleri, dün gece Belçika, Hollanda ve Lüksemburg hükümetlerince ortaklaşa alınan kısmen kamulaştırma kararının yarattığı güvenle, bugünkü işlemlerde yüzde 15 artışla 6 Avroya kadar tırmandı.
 

 

Fortis Türkiye'den açıklama

Fortis Türkiye, Fortis Grup'un desteğinden "güçlü bir şekilde" yararlanmaya devam edeceği belirtilerek, "Bu müdahale, Fortis Grup'un tüm yükümlülüklerini karşılama yeterliliğine sahip olduğunun açık ve net bir teyidi niteliğindedir" denildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre, finans sektörümüzün düzenleyici kurumlarının denetiminde faaliyetlerini sürdüren bir finans kuruluşu olan Fortis Türkiye, dünyanın en büyük uluslararası finans kurumları arasında gösterilen Fortis Grup'un desteğinden, güçlü bir şekilde yararlanmaya devam edecektir."