Ergenekon zanlıları için açık görüş yarın

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan emekli orgeneral Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile Alaattin Çakıcı, Sedat Peker, Vedat Ergin, Erol Evcil, Louai Sakka, Ogün Samast ve Sedat Şahin gibi ünlü tutuklu ve hükümlülerin kaldığı Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde şeker bayramı dolayısıyla açık görüş, 1-5 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

30 Eylül 2008 Salı, 10:55

Kocaeli 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nde bulunan tutuklu ve hükümlüler, Şeker Bayramı dolayısıyla yarından itibaren 5 Ekim'e kadar açık görüşten yararlanabilecek.

Kocaeli'ne yaklaşık 20 kilometre mesafede, Kandıra ilçesi sınırları içinde yer alan, mevzuat gereğince sadece ''tehlikeli hükümlü ve tutuklu'' statüsündeki kişilerin kaldığı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nde, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, çıkar amaçlı suç örgütü elebaşı Alaattin Çakıcı, Sedat Peker, Vedat Ergin, Erol Evcil, Sami Hoştan, Sedat Şahin gibi ünlüler bulunuyor.

Ayrıca, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Ogün Samast ile terör örgütü El Kaide'nin ''üst düzey yöneticisi'' olduğu gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Louai Sakka da burada kalıyor.
Toplam 736 kişi kapasiteli, fiziki yapısı, elektrik ve elektronik güvenlik sistemleriyle yönetim planı bakımından güvenliği tehdit eden unsurların en aza indirildiği, 114 adet bir ve iki kişilik, 206 adet üç kişilik odaların bulunduğu cezaevinde Şeker Bayramı dolayısıyla yarın başlayacak açık görüş 5 Ekim'e kadar devam edecek.

Hükümlü ve tutuklular belgelendirmek şartıyla sadece anne, baba, eş, kardeş, çocuk, torun, büyükanne ve büyükbabasıyla görüştürülecek.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis dışındaki hükümlüler ile tutukluların, bunların dışında üçüncü dereceye kadar olan en fazla 3 akrabasıyla önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi şartıyla görüşme yapmaları sağlanacak.

Görüşmeler önceden belirlenmiş gün ve saatlerde, gruplar halinde yapılacak, görüş süresi yarım saatten az, bir saatten fazla olamayacak.