'Deniz Feneri'nden bana ne ya'

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ''Falan ülkede, falan dernek yöneticileri suiistimal yapmış. Bunun sorumlusu da sizsiniz' diyorlar. Bana ne ya. Bana ne. Almanya'daki bir derneğin yöneticileri yanlış yapmışlarsa, yargılanmışlarsa, benim iktidarımdan buna ne? Başkalarının kişisel hatalarını bize yamıyorlar güya bizim yolsuzluklara göz yumduğumuzu ifade ediyorlar. Biz göz yummuyoruz. Gözlerimiz fal taşı gibi açık'' dedi.

30 Eylül 2008 Salı, 15:58

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, AKP Antalya İl Başkanlığında düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye gündemine ilişkin açıklamalarınada yer verdi.

 

''İtham yarışı"

Vatandaşların ramazan ayını doya doya yaşamaya gayret ettiğini, ancak siyaset kurumu ve kimi siyasetçilerin bugünleri halk kadar duyarlı geçirmediğini belirten Şahin, ''Bugünler adeta bir itham yarışı, karşılıklı suçlama yarışı halinde geçti. Bunlar siyaset kurumuna itibar kazandırmadı'' dedi.
Şahin, şöyle devam etti:
''Bununla şunu söylemek istemiyorum; eğer bir yerde bir yanlışlık varsa, bir suistimal varsa bir yolsuzluk varsa bu konuşulmasın demiyorum. Bunun üzerine gidilmesin demek istemiyorum. 'Bir takım hataları, bir takım suistimalleri örtelim şu ramazan yüzü hürmetine' bunu söylemek istemiyorum. Seviyeden bahsediyorum. Seviye son derece önemlidir. Özellikle siyasette halkın yönetimine talip olanlar, konuşurlarken, birbirleriyle ilgili dahi iddiada bulunurken nezaket sınırları içinde dikkatli olmalıdırlar. Halkımızın kabul etmeyeceği, yadırgayacağı ifade ve cümleler siyasete maalesef itibar kazandırmıyor, itibar kaybettiriyor.''

 

Burhaniye cezaevindeki olaylar

Burhaniye Cezaevinde yaşanan olayla ilgili de açıklama yapan Şahin, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, olayın daha önceden istihbaratı alınmış bir firar girişiminin teşebbüsü olduğunu kaydetti.
Şahin, şöyle devam etti:
''Hangi amaçla olursa olsun ceza ve tevkif evlerimizde koğuş sistemi hala devam ediyor. 336 ceza ve tevkif evimiz var. Bunların bir kısmı 50-60 yıllıktır. Koğuş sistemindedir. 40-50 kişi aynı koğuşta üst üste kalır. Bunun tutuklu ve hükümlü üzerinde olumsuz etki yaptığını biliyorum. Ama biz 6 yıl içinde son derece modern, oda sistemine dayalı 1-2-4-6-8 kişilik odalardan oluşan modern cezaevleri yapıyoruz. Çok ciddi mesafe aldık, ama almamız gereken daha önemli mesafe var. Rakiplerimiz bizim karşımıza çıkmalı. Bizi bu açıdan eleştirmeli.''

 

Yolsuzluk iddiaları

Siyaseti bir hizmet yarışı olarak gördüğünü vurgulayan Şahin, Hizmette kendileriyle yarışamayanların ''Bunlar yolsuzluk yapıyor, bunlar suistimal yapıyor'' iddialarında bulunduğunu söyledi. İnsanları, partileri ve iktidarları, ürettikleri hizmetlerle kıyaslamak gerektiğini ifade eden Şahin, şöyle konuştu:
''Biz iktidar olarak göreve geldiğimiz andan beri kamu kaynaklarının en iyi şekilde halkımızın yararına kullanılması için yoğun çaba sergiliyoruz. En ufak bir kaçak olduğu takdirde hemen üzerine gidiyoruz, sorgulayarak bu kaçağı kapatmaya gayret ediyoruz. Lütfen bize, 'Senin bakanlığında şu yanlışlıklar yapılıyor' deyin. Eğer gerçekten yanlışlıklar oluyorsa ben size teşekkür ederim, düzelttiririm. Çünkü biz hatamızı söyleyene 'Allah razı olsun' demeyi bir ahlaki kaide olarak biliriz. Ama bize 'Şurada bir şey yapılıyor, şu kamu kuruluşunda şöyle bir şey yapılıyor' demeyin. 'Falan ülkede, falan dernek yöneticileri suistimal yapmış. Bunun sorumlusu da sizsiniz' diyorlar. Bana ne ya. Bana ne. Almanya'daki bir derneğin yöneticileri yanlış yapmışlarsa, yargılanmışlarsa, benim iktidarımdan buna ne? Benim iktidarımla ne alakası var? Ne yapmak istiyorlar? Türkiye'de AKP'nin önünü (şöyle dediler olmadı, böyle dediler olmadı) bir türlü kesemiyorlar, başkalarının bir takım kişisel hatalarını bize yamamak suretiyle güya bizim yolsuzluklara göz yumduğumuzu ifade ediyorlar. Biz göz yummuyoruz. Gözlerimiz fal taşı gibi açık her türlü usulsüzlüğün üzerine şiddetle gidiyoruz ve gideceğiz. Bu hatayı, yanlışı yapan babamızın oğlu da olsa fark etmez. Bu kardeşiniz, teyzesinin oğlunu benim ismimi kullanarak haksız menfaat teşebbüsünde bulundu diye savcılığa şikayet eden ve onu tutuklatan bir adamdır. Bu nedenle bizimle halka hizmet yarışında bulunamayanlar, projeleri olmayanlar, halka söyleyecek bir şeyi olmayanlar, sadece çamur at izi kalsın mantığıyla siyaset yapıyorlar. Bu siyaset anlayışının ne kendilerine ne ülkemize hiçbir faydası yoktur. Sadece kendilerine zarar verirler.''