Çin'de skandal sürüyor

Çin'de skandala yol açan bebek mamasının yanı sıra süt ve süt ürünlerine de eklendiği belirlenen melamin, bu kez Rusya ve Filipinler'deki Çin ürünlerinde saptandı. Rus haber ajansı ITAR-Tass, Çin sınırındaki Habarovski'de Çin'de üretilen yaklaşık iki ton süt tozunda melamin olduğunun sanıldığını bildirdi.

03 Ekim 2008 Cuma, 11:47

Çin'de skandala yol açan bebek mamasının yanı sıra süt ve süt ürünlerine de eklendiği belirlenen melamin, bu kez Rusya ve Filipinler'deki Çin ürünlerinde saptandı.

Rus haber ajansı ITAR-Tass, Çin sınırındaki Habarovski'de Çin'de üretilen yaklaşık iki ton süt tozunda melamin olduğunun sanıldığını bildirdi.

Diğer haber ajansı İnterfaks da, ülkenin çeşitli yerlerindeki Çin mandıra ürünlerinde çeşitli maddeler bulunduğunu aktardı.

Filipinler'de de, Mengniu ve Yili bölgelerinde Çin'de üretilen 30 kadar süt ürününde melamine rastlandığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığından Francisco Duque, Çin malı şekerleme ve yoğurt gibi 28 ürünün ise testlerden geçirilerek aklandığını söyledi.

Çin'de, bebek mamalarına eklenen melamin yüzünden 4 çocuk ölmüş, 54 bin çocuk hastalanmıştı. Daha sonra süt ve süt ürünlerinde de bu maddeye rastlanmıştı.