Şahin, IMF toplantılarına katılacak

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığındaki bir ekonomi heyeti, Uluslararası Para Fonu (IMF)- Dünya Bankası Yıllık toplantılarına katılmak üzere 8 Ekim'de Washington'a gidecek. Şimşek'in, yoğun toplantı gündemi süresince, IMF-Dünya Bankası üst düzey yetkilileriyle bir araya gelerek, Türkiye ekonomisi ve küresel ekonomideki gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunacağı belirtiliyor.

04 Ekim 2008 Cumartesi, 10:39

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in, bir haftalık Uluslararası Para Fonu (IMF)- Dünya Bankası Yıllık toplantıları sürecinde, ABD Hazinesi ile diğer ekonomi kurumlarının üst düzey yetkilileriyle de ikili görüşme planlarının olduğu belirtildi.

Devlet Bakanı Şimşek, yoğun toplantı gündemi dışında, uluslararası yatırım bankaları tarafından organize edilen toplantılara da katılarak, Türkiye ekonomisi hakkında bilgi verecek.

 

Şimşek, küresel kriz konusunda görüşlerini anlatacak

Yetkililer, Şimşek'in, IMF, Dünya Bankası ve Uluslararası Finans Enstitüsü tarafından organize edilecek olan ve küresel finansal krize çare aramaya yönelik üst düzey toplantılarda görüşlerini anlatması da bekleniyor.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in, Uluslararası Finans Enstitüsü'nde, Türkiye'nin bankacılık ve mali sektör alanında kaydettiği önemli gelişmeler, yaşadığı tecrübeler ile reform sürecini anlatacağı kaydedildi.

 

IMF heyeti Türkiye'ye gelecek

Bu arada, IMF'den bir heyetin, Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri gözden geçirmek üzere Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye masası şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyeti, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarının ardından Türkiye'ye gelerek, Fon ile program sonrası kaydedilen gelişmeleri yerinde izleyecek.

IMF heyetinin ziyareti sırasında, Fon ile yeni ilişki biçiminin de şekillenmesi bekleniyor.
Türkiye ile IMF arasındaki yeni ilişki formatında, ''İhtiyati Stand By'' ile ''Program Sonrası İzleme'' seçenekleri yer alıyor.