Küresel ısınma fauna ve florayı tehdit ediyor

Küresel ısınmanın etkisiyle tropikal bölgelerdeki çok sayıda bitki ve hayvan türü, hayatta kalabilmek için daha yüksek yerlere göç etmek zorunda kalacak. ABD'de yapılan araştırmaya göre yüzyılın sonunda Orta ve Güney Amerika'nın tropikal ormanlarında sıcaklık 3 santigrat derece daha artacak.

09 Ekim 2008 Perşembe, 20:09

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, tropikal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde 1975'ten bu yana ortalama sıcaklık 0,75 santigrat derece arttı ve yapılan tahminler de gelecek yüzyılın sonunda Orta ve Güney Amerika'nın tropikal ormanlarında sıcaklığın 3 santigrat derece daha artmasını öngörüyor.

Connecticut Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada ısınmanın, 600 metrenin altındaki bölgelerin sıcaklığını değiştireceği belirtilerek, özellikle bu irtifanın altındaki tropikal türlerin kendilerine daha uygun sıcaklık bulabilmek için yükseklere göçetmek zorunda kalmalarının kuvvetle muhtemel olduğu belirlendi.

Science dergisinin bugünkü sayısında yayınlanacak araştırmada, ısınmanın daha etkin olduğu yerlerde bitki ve hayvan türlerinin çoktan daha yükseklere çıktıkları da belirlendi.
Bilim adamları, ayrıca ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki ünlü Yosemite Ulusal Parkı'nda yaptıkları bir başka araştırmada, son yıllarda birçok memelinin daha yüksek yerlere göçettiklerini gördüler.

Kaliforniya Berkeley Üniversitesi'nden bir ekip, Sierra Nevada Dağları'ndaki bu ulusal parkta yaptıkları araştırmada, son 90 yıllık bir dönemde sincap, soreks ve fare gibi türlerin yarısının daha yüksek irtifalarda yaşamaya başladıklarını ortaya çıkardılar.