Kevin Spacey festivale geliyor

45. Antalya Altın Portakal Film Festivali ile 4. Uluslararası Avrasya Film Festivali bünyesinde düzenlenen 3. Uluslararası Avrasya Film Market açıldı. Dünyaca ünlü sinema oyuncu Kevin Spacey, 45. Altın Portakal Film Festivali'ne katılacak.

10 Ekim 2008 Cuma, 12:41

Türkiye Sinema ve Audiovisüel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ile Antalya Kültür ve Sanat Vakfınca düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ilk etkinliği olan Avrasya Film Market'i açıldı.

Açılış törenine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil, Türk ve yabancı sinema endüstrisi temsilcileri katıldı.

TÜRSAK Başkanı Yiğitgil, törende yaptığı konuşmada, dünya sinema endüstrisinin birçok temsilcisini Antalya'da buluşturan Uluslararası Avrasya Film Market'in gelecek yıllarda dünyadaki film pazarında önemli noktalara geleceğini belirtti.

Antalya Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nın da bu yıl Türk sinemasında artan üretim dolayısıyla en yoğun katılım sağlanan dönemlerinden birini yaşadığını belirten Türel, festivale bu yıl 34 Türk filminin başvurusunun yapıldığını, birbirinden güzel 16 filmin seçilerek yarışmaya alındığını bildirdi.

 

Dünya sineması Antalya'da buluşuyor

3. Uluslararası Avrasya Film Market, 54 ülkenin 300 sinema endüstrisi yöneticisini Antalya'da ağırlıyor.

Her geçen yıl ülke sayısının arttığı Film Market'e bu yıl ilk kez Kazakistan, Ürdün, Polonya, Portekiz, Sırbistan, Ermenistan, Gürcistan, Lübnan ve Cezayir'in de aralarında yer aldığı pek çok ülkenin sektör temsilcisi katılıyor.

Türkiye'nin yanı sıra Çin, Hindistan, Almanya, Rusya, İran, Belçika, İsrail, Mısır, Kanada, Norveç'in aralarında bulunduğu onlarca ülke, markette filmlerini pazarlıyor.

 

Kevin Spacey Festivale geliyor

Dünyaca ünlü sinema oyuncu Kevin Spacey, 45. Altın Portakal Film Festivali'ne katılmak üzere 17 Ekimde Antalya'ya gelecek. Spacey, 200 sinema öğrencisine sinema ve sanat hayatıyla ilgili tecrübelerini aktaracak.
Bugün başlayacak 45. Altın Portakal Film Festivali'nin dünyaca ünlü starların katılımıyla ilgili son sürprizini TÜRSAK Başkanı Engin Yiğitgil, Amerikalı ünlü oyuncu Kevin Spacey'in festivale katılacağını ve 200 sinema öğrencisi ile buluşacağını söyledi. Yiğitgil, üç saat sürecek derste Spacey'in, sinema eğitimi vereceğini ve oyunculuk yaşamıyla ilgili başarısının sırlarını öğrencilere aktaracağını ifade etti.

 

Kevin Spacey kimdir?

26 Temmuz 1959'da Amerika'nın New Jersey eyaletinde doğan Kevin Spacey, sekreter bir anne ve yazar bir babanın üçüncü ve en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Los Angeles Koleji'ndeki drama programını başarıyla tamamlayan aktör, ilk sahne deneyimini New York Shakespeare Festivali'nde ''Henry VI'' adlı oyundaki haberci rolüyle gerçekleştirdi. 1988 yılında ''Working Girl'' adlı filmde rol alarak sinemaya iyice ısınmaya başlayan Kevin Spacey, çeşitli filmlerde ikinci derece rollerde görev aldı.

''Seven'' adlı filmde Brad Pitt ve Morgan Freeman ile rol alan Spacey, günahkar dünyaya savaş açmış uçuk karakter John Doe'yu canlandırdırarak sinemanın en akılda kalan canilerinden biri oldu.

Spacey, büyük çıkışını 1995 yılında Bryan Singer'ın yönettiği ve bir klasik haline gelen ''The Usual Suspects / Olağan Şüpheliler''deki bir grup suçlu arasında en saf, en beceriksiz ve üstelik topal olan 'Verbal' rolüyle gerçekleştirdi. Spacey, 1999 yılında kendisine ''En İyi Erkek Oyuncu Oscarı''nı getiren ''American Beauty/Amerikan Güzeli''nde rol aldı.