Kahraman 'Rambo' bir elmaymış

Tankla helikoptere saldırmak, bombalı okla helikopterleri havaya uçurmak, 50 kişiyi silahla taramak gibi kahramanlıklara imza atan korkusuz savaşçı Rambo'nun, ismini türü tükenmeye başlayan lezzetli bir elma cinsinden aldığı ortaya çıktı. "Rambo"nun yazarı David Morell, "The Spy Who Came for Christmas'' adlı son kitabının da 28 Ekim'de ABD'de okurlarla buluşacağını duyurdu.

11 Ekim 2008 Cumartesi, 08:04

''Rambo''nun yaratıcısı yazar David Morrell, kendi internet sitesinde, yeni kitabı ve ölümsüz kahramanı Rambo'nun doğuş öyküsüne ilişkin bilgiler verdi.

Bundan 40 yıl önce, Rambo'nun ilk macerası olan ''İlk Kan-First Blood'' adlı romanı yazarken kahramanına bir isim aradığını aktaran Morrell, o dönemde eşinin yolun kenarından aldığı elmayla eve geldiğini ve elmanın çok özel bir lezzete sahip olduğunu ifade etti. Elmanın ismini merak ederek sorduğunu ve eşinden ''Rambo'' yanıtını aldığını anlatan ünlü yazar, yaşadıkları Pennsylvania bölgesinde ''Rambo'' elmalarının çok popüler olduğunu belirtti.

Morrell, daha sonra bu elmanın Amerika'da 1640 yılından itibaren tanınmaya başlandığını öğrendiğini, ''Johnny Appleseed'' olarak da tanınan John Chapman'ın ilk kez bu elma ağaçlarını diktiğini kaydetti. Bu leziz elmanın türünün tükenmekte olduğunu da belirten Morrell, son kalan ağaçların Nova-Ohio'da bulunduğu bilgisini de verdi.

 

Noel için gelen casus

Yazar David Morrell, ayrıca ''The Spy Who Came for Christmas'' adlı son kitabının da 28 Ekim'de ABD'de okurla buluşacağını duyurdu. Morrell, 1996 yılında kaleme aldığı ''Extreme Denial'' adlı romanından bu yana gerçek bir öyküye dayanan casus romanı yazmadığını belirterek, yeni romanının Noel gecesi parkasının altında gizli bir obje taşıyan ve onu izleyen 3 tehlikeli adamdan kaçan bir casusun etrafında geliştiğini ifade etti. Morrell, daha sonra casusun 12 yaşında oğluyla yaşayan bir kadının evine sığındığını ve evin etrafının adamlar tarafından çevrilmesiyle aksiyonun başladığını kaydetti.