Fransız havacılık sanayisi 100 yaşında

Fransız havacılık sanayisi, 100. kuruluş yıl dönümünü başkent Paris'in dünyaca ünlü Chams-Elysees meydanına kurulan geçici açık hava müzesiyle kutluyor.

11 Ekim 2008 Cumartesi, 08:31

Her gün dünyanın dört bir yanından binlerce turistin ziyaret ettiği meydana kurulan müzede, eski ve yeni füzeler, savaş uçakları, helikopterler sergileniyor.

Yolcu uçağı Airbus'un son ürettiği ''A320'' ve ''A380'' modellerinin motorları, Mirage savaş uçakları, Ariane uydusunun 12 metrelik minyatürü, turistlerin en çok ilgisini çeken ürünler arasında yer alıyor.

1907 yılında üretilen ''Cornu'' ve 1912 yılında üretilen ''Bleriot'' tipi helikopterler de, açık hava müzesinin ilgi çeken bölümleri arasında. Fransız savunma sanayisi, 132 bin çalışanı ve yılda 35 milyar Avro'ya ulaşan cirosuyla, bu alanda dünyanın en başarılı ekonomik sektörü olarak gösteriliyor.

6 Ekim tarihinde açılan ve 12 Ekim Pazar gününe kadar açık kalacak müzede, Fransız savunma sanayisini geçirdiği evrimi anlatan sergi ve çocuklar için animasyon merkezi bulunuyor. Yetkililer, kapanışa kadar müzeyi ziyaret edenlerin sayısının 2 milyona ulaşmasını bekliyor.