Meksika Körfezi'ni Rus denizaltıları temizleyecek

İngiliz petrol devi BP'nin, Meksika Körfezi'ne yayılan petrolün temizlenmesi için mini Rus denizaltılarını kullanmak istediği bildirildi.

07 Haziran 2010 Pazartesi, 09:02

Rus Mir mini denizaltılarının sahibi olan Rusya Okyanus Bilimleri Enstitüsünün Başkanı Anatoliy Sagaleviç, İzvestiya gazetesine yaptığı açıklamada, Meksika Körfezi'ndeki kazayla ilgili BP yetkililerinin kendileriyle temasa geçtiğini söyledi. Mini denizaltıların sızıntıyı önleyebileceğini, ancak bunun biraz zaman alacağını belirten Sagaleviç, meni Mir denizaltılarının uzaktan kumandayla değil bizzat insanlar tarafından kullanılabilmesi nedeniyle bu konuda en etkili araçlar olabileceğini kaydetti. Sagaleviç, ancak derinliğin fazla olmasının bu mini denizaltılarının çalışmalarını engelleyebileceği uyarısında bulundu.

Rus haber ajansı RİA Novosti, Amerikalı film yapımcısı James Cameron'un geçen hafta BP'ye petrol sızıntısının önlenmesi için Rus Mir nimi denizaltılarını kullanmaları önerisinde bulunduğunu, ancak şirket yetkililerinin bu öneriyi kabul etmediklerini duyurdu. Avatar ve Titanic filmlerinin yapımcısı Cameron'un 1997 yılında çektiği bir filmde Mir denizaltısını kullandığını belirtti.

Sagaleviç, BP yetkililerinin Cameron'un geçen hafta önerisini reddetmesini ve şimdi kendileriyle görüşmelere başlamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, "Biz Rusuz, Mirlerle Meksika Körfezi'ne gidip bir şeyler yaptığımızda Amerikalılar ürkerler" cevabını verdi.

 

"Petrol sızıntısını azalttık"

BP Yönetim Kurulu Başkanı Tony Hayward BBC'ye yaptığı açıklamada, petrol sızıntısının olduğu noktaya yerleştirdikleri kapak ve mekanizmayla günde 10 bin varil petrolün denize sızmasının önlendiğini söyledi.

Hayward ayrıca, gelecek haftalarda yeni mekanizmaları devreye sokarak, petrol sızıntısını büyük ölçüde kontrol altına almayı amaçladıklarını kaydetti. Şirket petrol sızıntısını durduktan sonra temizleme çalışmalarına başlayacak. Hayward bu konuda ise "Petrolü temizleyecek, çevrenin gördüğü zararı iyileştirerek Körfez bölgesini bu olaydan önceki haline getireceğiz" dedi.

BP geçen hafta sızıntıya neden olan boruları keserek, bu noktaya bir kapak yerleştirmişti. Şirketin daha önce sızıntının olduğu deliği çimento ve çamurla tıkama girişimi ise başarısız olmuştu.

İngiliz petrol şirketinin hisseleri büyük değer kaybederken, çevreyi temizleme ve sızıntıyı durdurma çalışmalarının şimdiye kadar BP'ye maliyetinin 1 milyar doları aştığına dikkat çekiliyor.

BP'nin işlettiği "Deepwater Horizon" adlı platformda, 20 Nisan'da 11 kişinin ölümüne yol açan bir patlama meydana gelmiş, iki gün sonra da bu platforma bağlı, denizin 1,500 metre altındaki bir kuyudan suya milyonlarca litre ham petrol karışmaya başlamıştı.

Şirket; ABD'nin Meksika Körfezi kıyılarındaki petrol sızıntısının şirkete maliyetinin 1,25 milyar doları bulduğunu açıkladı.