Kapat

Son Haberler

A+ A-

İsrail ablukası hafifliyor

AP ajansı, İsrail'in bazı gıda maddelerine yönelik ablukayı hafiflettiğini bildirdi.
Yayınlanma tarihi: 9 Haziran 2010 Çarşamba, 10:01

İsrailli ve Filistinli yetkililer, İsrail'in İsrail, Gazze'ye meyve suyu, kurabiye ve baharat gibi gıdalar üzerindeki kısıtlamaları hafiflettiğini belirtti.

İsrailli ve Filistinli yetkililer, İsrail'in İsrail, Gazze'ye meyve suyu, kurabiye ve baharat gibi gıdalar üzerindeki kısıtlamaları hafiflettiğini belirtti. Açıklama Filistinli yetkili Raed Fattouh'tan geldi.

Hamas’ın 2007’de kontrolü elde etmesinden bu yana, İsrail Gazze’de sadece temel insani yardımların iletilmesine izin verirken, İslamcı örgütün tarafından askeri amaçlar için kullanılabileceğini öne sürdüğü elektronik ve inşaat malzemelerinin büyük bir bölümünün geçişini engelledi.

Ünlü İngiliz gazetesi Daily Telegraph, İsrail'in, yaşanan son kanlı baskınla ilgili ilgili ululararası soruşturma baskısının hafifletilmesi karşılığında Gazze'deki ablukayı kısmen azaltmayı kabul ettiğini iddia etti.

Gazetedeki iddiaya göre, konuyla ilgili müzakerelere önderlik etme hevesinde olan İngiltere'nin konuyla ilgili planı İsrailli yetkililere sunduğu belirtildi.Bunun karşılığında Gazze’deki durum nedeniyle giderek artan uluslar arası eleştirilerle karşı karşıya kalan İsrail’de yetkililerin, Hamas kontrolündeki bölgeye daha fazla miktarda temel ihtiyaç malzemelerinin İsrail üzerinden geçişine izin vermeyi prensipte kabul edecekleri kaydedildi.Planın gerçekleşmesi, İsrail'in 9 Türk'ü katlettiği saldırının sorumululuğundan hiç bir şekilde hesap vermeksizin kurtulması anlamına geliyor.Bu durumun başta Türkiye olmak üzere pek çok ülkenin tepkisini çekeceği kaydediliyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler