Kadın terörist 8.8 kilo patlayıcı ile yakalandı

Şişli'de Halide Edip Bulvarı girişinde eylem hazırlığında olduğu tahmin edilen bir kadın 8.8 kilo patlayıcı ile yakalandı. PKK terör örgütü üyesi kadının yanında taşıdığı çantadan 4 fünye 1 el bombası ve plastik patlayıcı olduğu tahmin edilen mühimmat çıktı. Ayrıca İstanbul'da 4 kişi de molotof kokteyli atma hazırlığındayken ele geçirildi.

11 Ekim 2008 Cumartesi, 11:48

Polis ekiplerinin bir süredir izlediği 30-35 yaşlarındaki kadın terörist, Okmeydanı’nda otobüsten indikten sonra takip edildiğini fark etti ve kaçmaya başladı. Elindeki çantayı yol kenarına atan kadın, Terörle Mücadalesi Şubesi ekiplerince yakalandı.

Şişli Halide Edip Adıvar Bulvarı'nda yakalanan kadın teröristin üzerinde 8.8 kilo patlayıcı ile yakalandı. Terörist, Şişli'de bir otelin önünde kendisini takip eden polisler tarafından etkisiz hale getirildi. PKK terör örgütü üyesi kadının üzerinden 14 fünye bir el bombası ve plastik patlayıcı çıktı.

Şişli Halide Edip Adıvar Bulvarı Çiftecevizler Köprüsü üzerinde yakalanan kadın Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

İstanbul Valisi Muammer Güler, konuyla ilgili yaptığı açıklamada üzerinde 14 fünye bir el bombası ve plastik patlayıcı olduğu tahmin edilen kadın teröristin büyük bir eylem hazırlığında olduğunu bildirdi. Güler, "Teröristin sorgusu sürüyor. Yeni gözaltılar olabilir." dedi.

Güler, kadından ele geçirilen fünyelerin bir poşette, patlayıcıların da bir çantada bulunduğunu ifade etti. Güler, ''söz konusu kadının canlı bomba olup olmadığı'' yönündeki soruya, ''Elbette değerlendirmeler onu gösteriyor'' yanıtını verdi.

Güler, ''Bir alışveriş merkezi hedef alındı mı?'' şeklindeki soruyu da şöyle yanıtladı: ''Arkadaşlar bunu siz dillendiriyorsunuz. Bu tip eylemler, her türlü kalabalık merkezlerde, geçtiğimiz zamanlarda biliyorsunuz, metro girişinde ve güvenlik birimlerimize yönelik oldu. Elbette ki bu çanta içindeki patlayıcının masumane bir hazırlık için de olmadığı mutlaktır. Bu şahsın, insanlara, çoluk çocuk demeden Güngören'de olduğu gibi bir caniyane eylem için hazırlandığı elbette değerlendiriliyor. Bu yönüyle ele alınması ve bu yönüyle değerlendirilmesi lazım. Yoksa şu anda A yeridir, B yeridir demek doğru olmaz.''

Güler, şüpheli kadının bir saldırı gerçekleştiremeden ve amacına ulaşamadan gözaltına alınmasına dikkati çekerek, ''Bu şahıs, böyle bir eylem hazırlığı içinde olduğunun tespiti ve takibi sonucunda, böyle bir eylem gerçekleşmeden önce ele geçirilmiştir. Yakalanan şahsın bölücü terör örgütü üyesi olduğunu, o bölgeden eylem için geldiğini biliyoruz'' dedi.

Olayla ilgili başka gözaltına alınanlar olabileceğini, bu operasyonun istihbarat ağırlıklı bir çalışma olduğunu ve konuyla ilgili operasyonların sürdüğünü anlatan Güler, elde edilen patlayıcının plastik patlayıcı ihtimali bulunduğunu kaydetti.

 

"Güvenlik tedbirlerimiz her zaman en üst seviyede"

Güler, terör örgütü mensuplarının ve İstanbul'da birlik, beraberliği bozmak isteyenlerin, değişik tarihlerde meydana gelen bazı olayları bahane edip molotof kokteyli atma eğiliminde olduklarını da belirterek, şöyle konuştu: ''Bugün Şişli'de 4, Bağcılar'da da 5 kişi, molotof kokteyli atarken suç üstü yakalanmışlardır. Metropoller her zaman bu tip eylemlere açıktır. Geçmişte de İstanbul'da bu tip sıkıntılı dönemler yaşanmıştır. Önemli olan, vatandaşlarımızın teröre karşı kararlı duruşları ve güvenlik kuvvetlerinin bu konudaki hassas çalışmalarıdır. Güvenlik tedbirlerimiz her zaman en üst düzeydedir.''