Kapat

Son Haberler

A+ A-

Antik tiyatrolarımız sanal müzede

Sanal Mimarlık Müzesi, Anadolu'da bilinen yapıların yanısıra kazısı henüz yapılmamış olan 115 antik kentten seçilmiş 108 tiyatroyu, genel yapısal özellikleriyle "Anadolu Antik Tiyatroları" başlıklı sergide ziyaretçisiyle buluşturuyor.
Yayınlanma tarihi: 10 Haziran 2010 Perşembe, 10:16

42 yıldır yapı ve mimarlık alanının bilgi merkezi olarak hizmet veren Yapı-Endüstri Merkezi’nin bünyesinde yer alan ve Türkiye’nin sanal ortamdaki ilk ve tek mimarlık müzesi olan Sanal Mimarlık Müzesi’nin yeni sergisi “Anadolu’nun Antik Tiyatroları” izleyicisiyle buluşuyor. Sergi, Yaşar Yılmaz tarafından hazırlanan kitap çalışmasından oluşturuldu. “Anadolu Antik Tiyatroları” sergisi, kolayca ulaşılan ören yerlerinin dışında, henüz kazısı yapılmamış, ancak arkeologların saptayabilecekleri kadar görünmez durumda olan tiyatroları da ziyaretçilere sunması açısından büyük bir önem taşıyor.

Anadolu’da antik döneme ait 150 dolayında tiyatro bulunduğu biliniyor. Bazı tiyatrolar ayakta, hatta Aspendos Tiyatrosu gibi birkaçı büyük çaplı gösteriler sergilenebilecek kadar sağlamdır. Çok sayıda tiyatro ise kısmen günümüze gelebilmiştir. 19. yüzyıldan başlayarak önce gelişigüzel, sonraları bilimsel ekiplerce yapılan kazılarda bu yapılara ilişkin bilgiler ortaya çıkarılmış olmasına karşın bazı tiyatrolar ise günümüzde neredeyse hiç bilinmemektedir.

Türkiye’de bulunan antik döneme ait tiyatroların en geniş derlemesi olan sergi www.mimarlikmuzesi.org adresinden Türkçe, www.arcmuseum.org adresinden İngilizce olarak izlenebiliyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler