Barzani 'Görüşmelerden memnunuz'

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkilisi Neçirvan Barzani, Bağdat'ta Türkiye ile Kürt yönetimi heyetleri arasında yapılan görüşmelerden memnun olduklarını söyledi. K. Irak'a sınır ötesi operasyona yetki veren tezkerenin çıkmasının ardından diplomatik temaslar çerçevesinde Türk Dışişleri Bakanlığı heyeti, dün Mesut Barzani ile Bağdat'ta bir araya gelmişti.

15 Ekim 2008 Çarşamba, 07:36

Erbil'de temaslarda bulunan İngiltere'nin Orta Doğu'dan sorumlu Devlet Bakanı Bill Rammel, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkilisi Neçirvan Barzani ile görüştü. Görüşme sonrasında Rammel ve Barzani, ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Neçirvan Barzani, bugün başkent Bağdat'ta bölge ile Türkiye heyeti arasındaki diyalogun kendilerini memnun ettiğini belirtti. Bu adımı çok sıcak karşıladıklarını ifade eden Barzani "Biz, mevcut sorunların sadece diyalog yoluyla çözüme kavuşabileceğini her zaman vurguladık, aksine sorunların askeri yolla çözüme kavuşamayacağına inanıyoruz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Erbil'e davet edilmesi konusuna da değinen Barzani, bu konuda herhangi bir resmi davet olmadığını belirterek, "Bununla ilgili medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmıyor'' diye konuştu.

Barzani, Bağdat'ta Türk ve Kürt yetkililerin görüşmesinde Türk tarafının şart koştuğu yönündeki iddiaları da yalanlayarak, bölge yönetimi ile Türk hükümeti arasındaki ilişkilerin bundan çok daha büyük olduğunu söyledi.

Türkiye başta olmak üzere komşu ülkelerin kendileri için önem arz ettiğini belirten Barzani, PKK'nın bölge topraklarından Türkiye'ye yönelik her türlü eylemine karşı olduklarını yineledi.
Türkiye ile ilişkilerin sadece komşuluk düzeyinde olmayacağını dikkati çeken Barzani şöyle konuştu:
"Askeri istihbarat çerçevesinde bu ilişkiler kalmayacak. Bence Türkiye ile ilişkilerimiz bundan çok fazladır. Son zamanlarda Türkiye ile aramızda iyi ilişkiler kurulması için adımlar olduğunu hissediyoruz. Bugün Mesud Barzani, Bağdat'ta Türkiye temsilcisi ile görüşme yaptı. Kürt bölgesel yönetimi olarak Türkiye bizim için önemli bir ülkedir. Bizim bölgemizde hiçbir komşu ülkeye karşı topraklarımızın kullanılmasını istemiyoruz ve Türkiye'de bu soruna başka bir çözüm bulunması lazım. Bu sorun askeri yöntemler ile çözülmüyor. Ama biz Türkiye'nin durumunu anlayışla da karşılıyoruz. Bizim topraklarımızın komşu ülkelere karşı kullanılmasını da istemiyoruz."

Bölgede gördüğü büyük gelişmeler karşısında memnuniyetini dile getiren İngiliz Bakan Rammel de burada yapılan görüşmede, bölge ile İngiltere arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi noktasında çok önemli konuları ele aldıklarını belirtti. Rammel, "Biz ve Avrupa ülkeleri bu diyaloğun başlamasını çok olumlu bir adım olarak nitelendiriyoruz" dedi.