Özpolat, Beşir Atalay'ı istifaya çağırdı

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın borçlarına ilişkin soru önergesine ''yanlış bilgi verdiği'' iddiasıyla, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı istifaya çağırdı. Özbolat, ''Atalay'ın, BOTAŞ'ın, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden alacağı olan 677 milyon YTL'yi gizlediğini'' öne sürdü.

17 Ekim 2008 Cuma, 10:33

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Murat Karayalçın'ın başkanlık yaptığı 1989-1994 yılları ile bugünkü borçlarının ne olduğuna ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesini, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın cevapladığını söyledi.

Atalay'ın yanıtını gazetecilere okuyan Özbolat, yanıtta, ''Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 1989-1994 yıllarına ait Hazine garantili tahvil ihracı yoktur. Söz konusu yıllara ait borçlar, 1994-1997 yıllarında ödenmiştir. Bu döneme ait tahvil ihracı, 1996 yılından itibaren Hazine garantisine alınmıştır. Hazine Müsteşarlığı dışında, kamu kurum ve kuruluşlarına vadesi geçmiş tahakkuk etmiş herhangi bir borç bulunmadığı anlaşılmıştır'' denildiğini ifade etti.

Özbolat, ''Atalay'ın, BOTAŞ'ın, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden alacağı olan 677 milyon YTL'yi gizlediğini'' öne sürdü. Hazine Müsteşarlığı verilerine göre ise ağustos ayı sonu itibariyle Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin vadesi geçmiş borcunun 4 milyar 380 milyon YTL olduğunu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın da BOTAŞ'ın alacağını tahsil edebilmek için haciz işlemi başlattığını anlatan Özbolat, ''Bir soru önergesi, Melih Gökçek'i korumak uğruna yanlış cevaplandırılmıştır'' dedi.

 

"TBMM Başkanı Toptan'ı göreve çağırıyorum."

Özbolat, ''devletin en üst makamları ve bakanlarının, yandaşlarını korumak için kamuoyuna yanlış bilgi vererek halk yanılttıklarını'' öne sürerek, şöyle konuştu:
''İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yanlış bilgi verirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler gerçekleri açıklayarak, hükümet ve devlet içindeki çelişkiyi göstermektedir. Soru önergeme verilen yanlış cevap, devletin ve TBMM'nin saygınlığını ayaklar altına almıştır. TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı göreve çağırıyorum. Sayın İçişleri Bakanı, daha önemli konularda acaba neler gizliyor? Partisine mensup bir belediye başkanını korumak için kamuoyunu ve milletvekillerini neden yanıltıyor? Böyle bir İçişleri Bakanının, Türkiye'nin güvenliğine ve kamu yararına olan tüm işleri gizlediğine inanıyorum. Sayın İçişleri Bakanını istifaya davet ediyorum.''