İstanbul'da 3. köprüye protesto

İstanbul Boğazı'nda yapılması planlanan 3. köprü, çeşitli sivil toplum örgütü üyelerince Sarıyer'de gerçekleştirilen yürüyüşle protesto edildi. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, İstanbul'un bir ihanetle karşı karşıya olduğunu söyledi.

19 Ekim 2008 Pazar, 13:31

İstanbul boğazına yapılması planlanan 3. köprü Sarıyer'de gerçekleştirilen yürüyüşle protesto edildi. Hacıosman Bayırı'nda toplanan grup, ''Köprü kirlilik, gürültü, yıkım demektir'', ''Köprü altında yaşamak istemiyoruz'', ''Egzoz gazında yaşamak istemiyoruz'' yazılı pankartlar taşıyarak, ''Köprü değil, insanca yaşam'', ''Ormanına, suyuna, mahallene sahip çık'', ''Köprü değil, barınma hakkı'' şeklinde sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

 

"3. köprü ile kente ve çevreye karşı suç işlenecek"

Burada grup adına bir basın açıklaması yapan Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar, 1950'li yıllardan başlayarak karayolcu politikalara teslim olan Türkiye'de 40 yıldan bu yana İstanbul Boğazı'na yapılacak köprülerin tartışıldığını ifade etti.

3. köprünün yapımı halinde çevre ve bağlantı yolları ile büyük bir ormanlık alan ve bir o kadar da tarım alanının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını ifade eden Bayrakdar, ayrıca 3. köprünün su havzalarının yok olmasına neden olacağını söyledi.

Köprünün yapımı halinde İstanbul halkına, kente ve çevreye karşı suç işleneceğini iddia eden Bayrakdar, İstanbul için raylı sistem ağırlıklı, deniz yolunu etkin biçimde kullanan ve otobüslerle desteklenen bir toplu taşıma sisteminin oluşturulması gerektiğini belirtti.

 

Kente dönük bir yoğunluk oluşturuluyor

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da İstanbul'un bir ihanetle karşı karşıya olduğunu savunarak, bunun tarihi ve kültürel mirasa ihanet olduğunu söyledi.

Tarihi yarımadada 2 metrede Osmanlı, 4 metrede Bizans, 6 metrede Roma ve 9 metrede taş devri kalıntılarının ortaya çıktığını anlatan Soysal, ''İstanbul'da plan tadilleriyle kente dönük bir yoğunluk oluşturuluyor. Ne yazık ki bu yoğunluğun getirdiği bedel İstanbul halkına ulaşım ve trafik sorunu olarak yansıyor'' dedi.

3. köprüyle ilgili bir tartışma yaşandığını anımsatan CHP'li Soysal, ''Bu tartışma, köprünün adı ne olsun diyedir. Burada ilan ediyorum. 3. köprünün adı İstanbul'a ihanet köprüsüdür'' diye konuştu.