Saadet'te yaprak dökümü sürüyor

Saadet Partisi Bolu ve Şırnak il başkanları ile Kırıkkale'nin Delice ilçesine bağlı Çerikli ve Büyükyağlı beldelerinin Saadet Partili belediye başkanlarının yanı sıra Malatya ve Elazığ'da bazı teşkilat yöneticileri partilerinden istifa etti.
Yayınlanma tarihi: 7 Ekim 2010 Perşembe, 14:34

Bolu İl Başkanı Abdullah Uzun, düzenlediği basın toplantısında eski Genel Başkan Numan Kurtulmuş'un yolundan giderek, partiden istifa ettiğini açıkladı. Bugüne kadar milli görüş çizgisindeki partilerde hizmet ettiğini, ''iktidarı da muhalefeti de yaşadığını'' belirten Uzun, ''İktidar olunca sevinmedim, muhalefet olunca da üzülmedim. Tek güç kaynağım samimi dava kardeşlerimle beraber halk için hakça hizmet etmek aşkı oldu'' dedi.

İstifa kararının ardından il teşkilatından hiç kimseye partiden ayrılmaları konusunda bir şey söylemediğini vurgulayan Uzun, ''Benim dışımda 12 arkadaşımız daha ayrıldı. Onların ayrılma kararlarında hiçbir etkimin olmadığını söylemek istiyorum'' dedi.
Uzun, Numan Kurtulmuş'un AK Parti'ye geçme düşüncesi olup olmadığı sorularına ise, ''İki sefer kendisine teklif geldiğini söyledi, geçmedi. Bu noktadan sonra da geçeceğine inanmıyorum. Çünkü kriterler doğrultusunda hareket ettiğini söyledi. Eğer kendisi geçerse kendi kaybeder'' karşılığını verdi.

Basın toplantısında Abdullah Uzun'un yanından bulunan ve partisinden istifa ettiğini açıklayan Ali Sarıgül, gözyaşlarını tutamadı. Sarıgül, ''Bu noktaya gelmek istemezdik, böyle olsun istemezdik, hoş bir şey olmadı. Kardeşi kardeşten ayırdılar. Bunlara kim sebep olduysa, bu hocamızın adına hareket edenler olabilir, biz hocamıza hiç bir şey söylemeyiz, hocamızın burada bir taksiratı olduğuna inanmıyorum. Önce her kim onun adına ve birilerinin adına hareket ederek bizi böldüyse, bu vebalın altından kalkamayacaklardır. Kardeşi kardeşe düşman ettiler bu doğru değil'' diye konuştu.

Şırnak İl Başkanı İskan Uçar da yazılı bir açıklama yaparak partisinden istifa ettiğini ve bundan sonraki süreçte yollarına Numan Kurtulmuş ile devam edeceklerini bildirdi.
İl yönetim kurulu üyeleri ile merkez ilçe, Silopi ve İdil ilçe teşkilatlarının da istifa ettiğini belirten Uçar, açıklamasında şunları kaydetti:

''Yıllarca büyük emek verdiğimiz ve hizmette bulunduğumuz Saadet Partisi il başkanlığından yönetim kurulu üyeleri ve ilçe teşkilatları olarak istifa ettiğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bundan sonra siyasi hareketimizi Prof. Dr. Numan Kurtuluş ile yürüteceğimizi ve onun gösterdiği yol doğrultusunda devam edeceğimizi bildiririz.''

Kırıkkale

Çerikli Belediye Başkanı Ömer Sakarya ile Büyükyağlı Belediye Başkanı Mevlüt Özçelik ortak basın toplantısı düzenledi.

Sakarya, eski Saadet Partisi Genel Başkan Numan Kurtulmuş'un son ana kadar sabırla beklediğini, iftar yemeğinde yaşananların bardağı taşıran son damla olduğunu belirterek, ''Böyle haksızlıkların yapıldığı, oyunların oynandığı partide durmanın bir manasının olmayacağı düşüncesi ile partimizden istifa ediyoruz, şimdilik bağımsız kalacağız, önümüzdeki günlerde durum değerlendirmesi yapacağız'' dedi. Sakarya ve Özçelik kendileriyle birlikte belediye meclisi üyelerinin de istifa ettiğini söyledi.

Manisa

Saadet Partisi Manisa İl Başkanı Ahmet Erdoğdu ile aralarında il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 99 kişi partiden istifa etti.

Erdoğdu, il ve ilçe yöneticileri ile birlikte Şelale Plaza'da düzenlediği basın toplantısında, Manisa il genelinde toplam 99 kişinin partiden istifa ettiğini bildirdi.

Ortaya konulan üslupla kendilerine partide siyaset yapma şansı bırakılmadığını, bu nedenle ayrılma kararı aldıklarını bildiren Erdoğdu, ''Bizim Saadet Partisi ile bir sıkıntımız olamaz, ortaya konan üslupla sıkıntımız olduğu için ayrıldık'' diye konuştu.
Erdoğdu, siyasetin boşluk kabul etmeyeceğini, boş olan siyasi yeri doldurmak için yeni oluşum başlatıldığını, bunun yakın zamanda da sonuçlandırılacağını söyledi.

Gazetecilerin yeni kurulacak partiye ilişkin sorusunu da yanıtlayan Erdoğdu, ''Bizim 4 önemli unsurumuz vardır, olmazsa olmaz. Biz, maneviyatçı bir partiyiz, muhafazakar parti değiliz. Biz milli bir partiyiz, düşüncelerimizi Anadolu toprakları dışından almıyoruz. Anadolu'daki medeniyetin temsilcileri olacağız. Biz, 80-90 yıllık bir millet değiliz. Anti emperyalist bir partiyiz ve bu ülkede yaşayan her bireyin bütçeden adil bir şekilde pay almasını savunan bir siyasi hareketiz'' açıklamasını yaptı.

Erdoğdu ile birlikte, 7 il yöneticisi, 1 merkez ilçe yöneticisi, Akhisar ilçe yönetimi ve gençlik kolları, Akhisar Belediye Meclisi üyeleri, Alaşehir İlçe Sekreteri, Gölmarmara İlçe Başkanı, Soma ilçe yöneticileri, Salihli İlçe Başkanı ve bazı yöneticileri, Kırkağaç ilçe başkanı ve yöneticileri, Salihli Taytan Belde Başkanı ve 2 yöneticisi, Salihli Durasıllı Belde Başkanı ve yöneticileri ile üyelerden oluşan toplam 99 kişinin istifa ettiği bildirildi.

Diğer istifalar

Elazığ'ın Arıcak ilçesi il genel meclisi üyesi Selami Işık, yaptığı açıklamada, partisinden istifa ettiğini ve ''yola Numan Kurtulmuş ile devam edeceğini'' söyledi. Öte yandan Üçocak belde belediye başkanı Yılmaz Yegül ile Erimli belde belediye başkanı Ramazan Çelikbağ'ın da istifa dilekçelerini parti merkezlerine ilettikleri bildirildi.

Saadet Partisi Malatya il teşkilatındaki istifalar da devam ediyor. İl başkan yardımcıları Abdulaziz Karabekmez, Ali Özdemir, Lütfü Okumuş, Bayram Taşkın, Ekrem Dağ'ın yanı sıra il müfettişi Mustafa Özhüsrev, Merkez İlçe Başkanı Ramazan Acar ile 9 il yönetim kurulu üyesi, 29 merkez ilçe yönetim kurulu üyesi, 6 belde başkanı ve 4 belediye meclisi üyesinin de Saadet Partisi'nden istifa ettiği açıklandı.

Merkez İlçe Başkanı Ramazan Acar, istifa edenler adına yaptığı yazılı açıklamada, partiden istifa edenlerin tamamının dilekçelerinin genel merkeze gönderildiğini bildirdi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.