Göremedikleri peribacalarının maketini yaptılar

Nevşehir'de görme engelliler, göremedikleri peribacalarının alçıdan maketini yapıyor.
Yayınlanma tarihi: 8 Ekim 2010 Cuma, 07:26

Uygulamaya konulan ''Kapadokya Avuçlarımın İçinde'' adlı proje çerçevesinde, Nevşehir Umut Pınarı Rehabilitasyon Merkezi'nde görme engelli 30 kursiyer, proje gönüllüleri ile alçıdan peri bacası yapıyor. İşitme engelliler ise bu peribacalarını boyayarak, kendi hayal dünyasındaki peri bacalarına son şekillerini veriyorlar.

Alçı ve ponza taşından maket peribacaları yapan, aralarında çocukların da yer aldığı görme engelliler, peribacalarının maketlerini, duydukları, dokunup hissettiklerine göre yapıyor.
Umut Pınarı Rehabilitasyon Merkezinde peri bacalarının maketini yapan görme engellileri ziyaret eden Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintımar, yaptığı açıklamada, toplumdaki görme ve işitme engellilerin bir arada çalışacakları bu proje ile engellilerin toplum yaşamına ciddi katkılar sağlayacağını söyledi.

Projenin bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu kaydeden Çintımar ''Biz bu projeyi düşünürken ve ortaya koyarken tek amacımız ve gayemiz, engelli kardeşlerimizin toplum hayatına biraz daha fazla katılabilmeleri için bir katkıda bulunmaktır'' dedi. Proje Koordinatörü Halil İbrahim Başar da projeye AB'den 4 bin 900 Avro karşılıksız hibe desteği sağlandığını 5 ay süre ile devam edecek proje bitiminde üretilen maket peri bacalarının sergileneceğini bildirdi.

Başar, proje süresince aileler ve gençlerden alınan bilgiler ve yapılacak anketler sonucunda hazırlayacakları 'Kapadokya Bölgesi Engelli Deklarasyonu' nu ilgili kurum ve kuruluşlara göndereceklerini ifade etti.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.