DPÖ, KKTC'nin nüfusunu açıkladı

KKTC Devlet Planlama Örgütü (DPÖ), KKTC'de sürekli ikamet edenlere göre yapılan projeksiyonlar sonucunda ortaya çıkan nüfusun, 2009 sonu itibarıyla 285 bin 356 kişi olduğunu açıkladı. Bu rakama, ülkede bir yıl ve daha az süre yaşayanlar ile turistler ve mevsimlik işçiler dahil değil.
Yayınlanma tarihi: 8 Ekim 2010 Cuma, 16:00

KKTC DPÖ İstatistik ve Araştırma Dairesi Başkanı Güner Mükellef, son günlerde ülkenin nüfusu ile ilgili tartışmalar konusunda yazılı bir açıklama yaptı.

Mükellef, gelecek yıldan itibaren çağdaş bir sayım sistemi olan ''adrese dayalı nüfus kayıt sistemi''ne geçilmesi için çalışmaların başlatıldığını bildirdi.

Güner Mükellef, tüm ülkelerde olduğu gibi KKTC'de de nüfus sayımının, ''yoğun emek ve hatırı sayılır paralar harcanan bir çalışma'' olduğunu kaydederek, sayımla ilgili detaylı sonuçların da 1-2 yıl gibi uzun bir sürede alındığını belirtti. Mükellef, şu bilgileri verdi:
''Ancak ülkemizdeki uygulamaların diğer birçok ülkedekinden tek farkı, nüfus sayımlarının sokağa çıkma yasağı uygulamasıyla bir gün içerisinde başlatılıp tamamlanmasıdır. Birçok ülkede ise adres altyapısının uygun olması nedeniyle, adrese dayalı nüfus kayıt sistemleri bulunmaktadır. Bu sisteme sahip ülkeler sayımlarını 1 ay gibi bir süre içerisinde başlatıp sonuçlandırmakta ve sayım sonuçlarını da yine 1,5-2 yıl gibi bir süre içerisinde açıklamaktadırlar. Bu gibi ülkeler sahip oldukları bu sistem sayesinde bir diğer nüfus verisi olan kısa veya uzun süreli iç göç (kısa süreli göç: 6 aydan az bir süre, uzun süreli göç: 6 ve 6 aydan fazla ancak bir yıldan az bir süre), dış göç ile içteki göçe ilişkin aylık bazda veriler de üretip yayınlayabilirken, maalesef bugünkü şartlarda bizler bu konuda yetersiz kalmaktayız."

KKTC'de ilki 1996'da, ikincisi 2006'da olmak üzere iki kez nüfus sayımı yapıldığını hatırlatan Güner Mükellef, 1996'da 29, 2006'da ise AB ve BM'nin sayımlarla ilgili tavsiye metni tam olarak uygulanarak 61 soruluk formlar kullandıklarını belirtti.

Mükellef, 2006'dan itibaren projeksiyonlar sonucu ortaya çıkan nüfusun 2006'da 259 bin 168, 2007'de 271 bin 223, 2008'de 279 bin 64 ve 2009'da ise 285 bin 356 kişi olduğunu, bu rakamların yıl sonu verileri olduğunu kaydetti.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.