Altın Portakal'a Erkan Can damgası

47. Altın Portakal Film Festivali'nde yarışacak 15 filmden 3'üne imza atan Erkan Can, rol aldığı ''Siyah Beyaz'', ''Çakal'' ve ''Çoğunluk'' isimli filmlerle festivale damgasını vurdu.
Yayınlanma tarihi: 12 Ekim 2010 Salı, 07:38

1974 yılında Bursa Devlet Tiyatrosu'nun kurslarına katılarak başladığı sanat hayatını İstanbul'da sürdüren Erkan Can, 1992 yılında rol aldığı en uzun soluklu televizyon dizilerinden ''Mahallenin Muhtarları''ndaki Temel karakteri ile 7'den 70'e geniş bir izleyici kitlesi tarafından tanındı. Dizi ve tiyatro kariyeri devam ederken 1998 yılında ''Gemide'' adlı filmde başrol oynayan Can, bu filmdeki rolüyle hem önemli ödülleri kucakladı, hem de Türk sinemasının yakın tarihine adını altın harflerle yazdırdı. 1998'de 35. Antalya Altın Portakal Film Festivali ile 1999 yılındaki 11. Ankara Film Festivali ve Orhan Arıburnu Ödülleri kapsamında ''En İyi Erkek Oyuncu'' ödüllerine ulaşan Can, 2006 yılındaki 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde de 'Takva'' filmiyle ''En İyi Erkek Oyuncu'' seçilerek, Altın Portakal heykelciğini bir kez daha kaldırdı.

Rol aldığı 3 filmle yeniden Altın Portakal'da

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne de damgasını vuran Erkan Can, 3 filmle sinemaseverlerin karşısına çıktı. ''Atın Portakal Uzun Metraj Film Yarışması''nda jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu yarışacak 15 filmin 3'ü, usta oyuncu Ercan Can'ın oynadığı filmler oldu. Erkan Can, Altın Portakal'da, Tuncel Kurtiz, Nejat İşler'le başrolü paylaştığı, Ahmet Boyacıoğlu'nun yönettiği ''Siyah Beyaz'', İsmail Hacıoğlu ve Uğur Polat'la başrolü oynadığı, Erhan Kozan'ın yönettiği ''Çakal'' ve rol aldığı Seren Yüce'nin yönettiği ''Çoğunluk'' filmiyle yer aldığını söyledi. Her üç yönetmenin ilk uzun metrajlı filminde rol almanın kendisini çok mutlu ettiğini belirten Can, yönetmenlerin film çekme çabası ve sinemadaki üretimine bir oyuncu olarak her zaman destek verdiğini kaydetti. Yeni yönetmen ve oyuncuların artmasının önemini vurgulayan Can, Türk sinemasındaki kalitenin her geçen gün arttığını vurgulayarak, seyircisiyle kurduğu sıcak ilişkinin de kendisini mutlu ettiğini belirtti.

Altın Portakal'da yarışan 3 filmde rol almasına rağmen ödül beklentisi içerisinde olmadığını, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Türk sineması için önemli bir üretim aracı olduğunu vurgulayan Erkan Can, ''Ödül beklentisinde değilim. Çok yetenekli oyuncular ve çok iyi filmler yarışıyor. İnandığım filmlerde rol alıyorum ve festivalde olmaktan mutluyum'' dedi. Dizilerde oynamasına rağmen hiç bir diziyi izlemediğini belirten Can, dizi setlerindeki yoğun çalışmanın da çok ciddi sorunlar yarattığını ve son dönemde bu konudaki sıkıntıların daha çok gündeme gelmeye başladığını hatırlattı. Türkiye'de dizi sürelerinin 90 dakika yerine 60 dakika ya da Avrupa standartlarına indirilebileceğini kaydeden Can, kamera arkasındaki ekiplerin yoğun çalışma temposunun önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Erkan Can, oyuncuların, set işçilerinin ve meslek birliklerinin bu konudaki tepkilerinin son derece haklı olduğunun altını çizerek, bazı yapımcıların bu talepleri anlayışla karşıladığını, sorunun herkesin ortak çabasıyla çözülebileceğini bildirdi. Mesleki tecrübesiyle yeni kuşak oyuncular için ağabey haline geldiğini anlatan Can, genç sanatçıların çok yetenekli olduğunu ifade ederek, tecrübelerini her zaman paylaştığını anlattı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.