'Gazze' gemisinin yeni rotası Karaçi Limanı

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği baskında el koyduğu ve daha sonra İskenderun Limanı'na getirilen gemilerden ''Gazze''nin, önümüzdeki günlerde Tekirdağ Limanı'nda alacağı insani yardım malzemelerini Pakistan'ın Karaçi Limanı'na götüreceği bildirildi.
Yayınlanma tarihi: 30 Ekim 2010 Cumartesi, 13:08

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Vekili Hüseyin Oruç, ''Gazze'' gemisinin bakımının tamamlanmasının ardından yaklaşık 3 aydır demirli bulunduğu İskenderun Limanı'ndan ayrılarak, Tekirdağ Limanı'na doğru yola çıktığını söyledi. Oruç, Pakistan'a gönderilmek üzere vakfın Çorlu'daki lojistik merkezinde toplanan insani yardım malzemelerinin Tekirdağ Limanı'ndan bu gemiye yüklenerek, Pakistan'ın Karaçi Limanı'na gönderileceğini ifade etti.

Geminin bugün Tekirdağ Limanı'nda olmasının beklendiğini belirten Oruç, ''Gemi limana gelir gelmez, yardım malzemelerinin yüklenmesine başlanacak ve 3-4 gün içinde Pakistan'a hareket edecek. İnşaat malzemeleri, gıda, kışlık malzemeler, hijyen eşyalar, battaniye, çocuklara yönelik her şey, mutfak eşyaları, kısaca insani yardım adına her şey Gazze gemisi ile Pakistan'a gönderilecek'' dedi.

3 gemide 1 milyon dolarlık hasar

İsrail askerlerince ''Gazze'', ''Mavi Marmara'' ve ''Defne-Y'' gemilerine yapılan baskında ve sonrasında her üç gemiye verilen hasarın boyutunun yavaş yavaş ortaya çıktığını da anlatan Oruç, şöyle konuştu:
''Bilirkişi raporlarının hazırlanmasıyla verilen zararın net boyutu ortaya çıkacak, ancak şu ana kadar her üç geminin masrafı 1 milyon dolar civarında olacak gibi gözüküyor. Gazze'nin bakımı tamamlandı, Mavi Marmara ile Defne-Y'nin bakımı ise sürüyor. Büyük olasılıkla onların bakımı da 10 gün içinde tamamlanacak ve İstanbul'a gitmek üzere İskenderun Limanı'ndan ayrılacaklar.''

Mavi Marmara baskınıyla ilgili gerekli tüm dokümanların İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edildiğini de bildiren Oruç, ''Dava süreciyle ilgili normal prosedür sürüyor. Bu arada Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne de başvurduk, o süreç de devam ediyor'' diye konuştu. Bazı sahneleri Mavi Marmara'da çekilen ''Kurtlar Vadisi Filistin'' filmiyle ilgili bir soru üzerine de Oruç, ''Film çekimi için ilgili firmadan herhangi bir ücret talep etmedik.'' dedi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.