Erdal İnönü anıldı

81 yaşında vefat eden eski Başbakan yardımcılarından Prof. Dr. Erdal İnönü Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başı törenle anıldı. Törene, İngiliz Parlamenter Ann Clwyd, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İnönü'nün eşi Sevinç İnönü, Ercan Karakaş ve eşi sanatçı Müjde Ar ile Celal Doğan'ın yanı sıra çok sayıda seveni katıldı.

31 Ekim 2008 Cuma, 12:05

Tedavi gördüğü ABD'nin Houston kentinde 81 yaşında vefat eden eski Başbakan yardımcılarından Prof. Dr. Erdal İnönü törenle anıldı.

Prof. Dr. Erdal İnönü'nün Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında tören düzenlendi.

Törene katılan İngiliz Parlamenter Ann Clwyd, yaptığı kısa konuşmada, Erdal İnönü'nün kendisinin yakın dostu olduğunu belirterek İnönü'yü, ''büyük bir fizikçi ve politikacı'' olarak tarif etti. Clwyd, Erdal İnönü'yü daima hatırlayacağını sözlerine ekledi.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Erdal İnönü'nün siyasi yaşamını, genel başkanken bıraktığını anımsatarak İnönü'nün koltuk peşinde değil, Türkiye peşinde koştuğunu dile getirdi.

Sarıgül, sağlığında İnönü'yü üzdüğünü ve vefatından önce hastanede ziyaret edip kendisinden helallik aldığını ifade ederek, siyasette Erdal İnönü'nün üslubunu benimsediğini söyledi.

Törene, Prof. Dr. Erdal İnönü'nün eşi Sevinç İnönü, Ercan Karakaş ve eşi sanatçı Müjde Ar ile Celal Doğan'ın yanı sıra çok sayıda seveni katıldı.

 


İzmir'de de tören

Prof. Dr. Erdal İnönü, ölümünün birinci yıl dönümünde İzmir'de de törenle anıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir'i Sevenler Platformu tarafından Lozan Barış Anıtı önünde düzenlenen törene Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, CHP İl Genel Sekreteri Mahmut Özçift, SHP İl Başkanı Tamer Akçam ile İzmirliler katıldı.

İzmir milletvekilliği de yapan Erdal İnönü'nün gönlünde İzmir'in ayrı bir yeri olduğunu vurgulayan İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu, çok iyi yetişmiş kaliteli bir bilim adamı, aynı zamanda da çok önemli görevlerde bulunmuş devlet adamı olduğunu anlattı.

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ da, Erdal İnönü'nün Türk siyasi tarihinde çok önemli görevler üstlendiğini, bir bilim adamı olarak siyasette bu düzeye gelmesinin yürek isteyen bir iş olduğunu belirtti. Tunçağ, Erdal İnönü'nün İzmir ile bütünleşmesi için Başkan Aziz Kocaoğlu ile bir büst hazırlığı yapacaklarını söyledi.

Erdal İnönü'nün çok sevdiği ve her İzmir'e gelişinde ziyaret ettiği Dikili'nin Belediye Başkanı Osman Özgüven, eski Karşıyaka Belediye Başkanı Cihan Türsen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Koordinatörü Hüsnü Oral da İnönü ile ilgili anılarını anlattı.
Konuşmaların ardından konuşmacılara, üzerinde Erdal İnönü'nün resminin bulunduğu vefa ve dostluk madalyaları, İzmir Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu tarafından takıldı. Kocaoğlu'na madalyasını ise, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven taktı.