Kapat

Son Haberler

A+ A-

"Yoksulluğu yasaklıyorum"

SHP Genel Başkanı ve CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın, 29 Mart 2009'da yapılacak yerel seçimlerde sol ve sosyal demokrat oyların dışında merkez sağ oylarına da talip olduğunu söyledi. Karayalçın, belediye başkanlığını kazanması halinde Ankara'da yoksulluğu yasaklayacağını belirterek "Bilmem kaçıncı Murat içkiyi yasaklamış ben de yoksulluğu yasaklıyorum, Ankara'da yoksulluk sona erecek" dedi.
Yayınlanma tarihi: 1 Kasım 2008 Cumartesi, 15:33

SHP Genel Başkanı ve CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın, SODEV tarafından düzenlenen “Seçimlere Doğru Yerel Yönetimler ve Sol’da Birlik” konulu toplantıya katıldı. Vedat Dalokay Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Karayalçın sözlerine “Kimliğim SHP Genel Başkanı ve CHP Ankara Anakent Belediye Başkan adayı. Sayın Baykal’la böyle konuşmamıştık ama zamansız bir açıklama oldu. Resmi açıklamadan önce bunları ağzımdan kaçırıverdim” diyerek başladı. Ankara’da bilinenin dışında daha büyük bir birlikteliğin peşinde olduğunu belirten Karayalçın, “Mesele Murat Karayalçın’ın belediye başkanı olması değil, mesele, CHP-DSP ve SHP’nin bir araya gelmesi de değil. Mesele, Ankara’nın bilgisiz, yeteneksiz ve beceriksiz yönetimden kurtulması meselesidir. Bu Ankara’nın önündeki en büyük siyasi projedir. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapsın, ben yaptım” diyerek üstü kapalı olarak kendisine destek vermeyen DSP’yi eleştirdi.

“Merkez sağ oylarına da talibim"

29 Mart 2009’da yapılacak yerel seçimlerde sadece sol ve sosyal demokratların oyuna talip olmadığını da ifade eden Karayalçın, “Bugüne kadar merkez sağa oy vermiş hemşehrilerimin de oylarına talibim. Onların da oyunu istiyorum” dedi. Ankara’da yerel seçimlerin kazanılmasının Türkiye geneli için de büyük önem taşıdığını dile getiren Karayalçın, yerel yönetimlerin başarısının ise “iyi bir program ve iyi bir aday”la olacağını söyledi.

“Paralar Almanya ile Türkiye arasında buharlaşıyor"

AKP döneminde yerel yönetimlerin “rant ve yolsuzluk” bataklıkları haline geldiğini kaydeden Karayalçın, yoksul insanların yardım gerekleri ile varlıklı insanların yardımseverlik duygularının örgütlü bir şekilde sömürüldüğünü söyledi. Karayalçın, “toplanan paralar da Almanya ile Türkiye arasında buharlaşıyor. Sosyal demokratların, vicdanı olanların, halktan yana olanların bu sömürü düzenine son vermesi gerekir” dedi. Yaşanan sömürünün önlem alınmazsa ve müdahale edilmezse gittikçe kemikleşme eğilimi taşıdığını savunan Karayalçın, bu konuya acil müdahale gerektiğini ifade etti.

"Bilmem kaçıncı Murat içkiyi yasaklamış ben de yoksulluğu yasaklıyorum"

Belediye başkanlığını kazanması halinde “Onurlu Yaşam” projesini uygulamaya koyacağını dile getiren Karayalçın, “Ankara’da yoksulluğu yasaklama kararındayım. Bilmem kaçıncı Murat içkiyi yasaklamış ben de yoksulluğu yasaklıyorum. Yolsuzluğa son, Ankara’da yolsuzluk sona erecek” diye konuştu. TÜİK’in rakamlarına göre yoksulluk sınırının 600 YTL olduğunu ve “Hemşerilik Geliri” projesini uygulamaya koyarken 2008 yılı için bu rakamı dikkate alacaklarını kaydeden Karayalçın, su tarifeleri, otobüs ücretleri, yardım paketleri, eğitim, istihdam paketleri ve kömür yardımı ile Ankara’da 4 kişilik bir aileye 600 YTL’nin üzerinde bir yaşam çizgisi sağlayacaklarını söyledi. Gökçek’in yardım paketleri sayısı ile Ankara’daki yoksul sayısını birbirine karıştırdığını, TÜİK rakamlarına göre Ankara’da 90 bin yoksul bulunduğunu ifade eden Karayalçın, “bu 90 bin ailenin sıfır geliri bile olsa bunu 600 YTL ve 12 ay ile çarptığınızda 600- 700 milyon dolar yapıyor. Ankara’da yoksulluğun kökünün kazınması için 600-700 milyon dolar gerekiyor. Bu kent 60 milyar dolar gelir yaratıyor. 60 milyar doların içinde 600-700 milyon dolar hiçbirşeydir” dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler