Kapat

Son Haberler

A+ A-

"TOKİ'nin parasıyla AKP mitingleri yapıyor"

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, ''Bu milletin hali iyi değil, milletin hali perişan ama bu hükümet sanki alternatifsizmiş gibi gözüküyor'' dedi. Başbakan'ın bugün Van'da yaptığı konuşmayı eleştiren Sezer "TOKİ'nin parasıyla AKP mitingleri yapıyor. Başbakan'ın çevresindekilerin ekonomisi iyiye gidiyor. Çocuklarının, damatlarının şirketlerinin işleri çok iyi. Ona yüzde 22 doğal gaz zammının hesabını soruyorum"dedi.
Yayınlanma tarihi: 1 Kasım 2008 Cumartesi, 15:48

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, DSP Beyoğlu ilçe binasının açılışı öncesinde parti otobüsünden yaptığı konuşmada, ''Bugün Türkiye'de gaddar, acımasız bir iktidar olduğunu, Türkiye'nin kaynaklarını yabancılara peşkeş çekerken, devletin kaynaklarıyla da mitingler yapan, haksız davranan bir başbakan ve hükümet bulunduğunu'' söyledi.

Sezer, ''Beyefendi Türkiye'yi dolaşıyor. TOKİ'nin parasıyla AKP mitingleri yapıyor. İnsaf, bir başbakan olarak temel atıyorsun, devletin parasıyla bunu yapıyorsun, sonra da ahlaktan, dinden, imandan söz ediyorsun. Bu, bizim kültürümüze yakışmayan bambaşka bir durum'' diye konuştu.

Başbakan'ın bugün Van'da yaptığı konuşmayı izlediğini ifade eden Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Her şey güllük gülistanlık. Okullar açılıyor, herkesin cebi para doluyor. Hala bu milleti açlığa, sefalete sürüklüyor. Buna çare bulamayan başbakan, yalan yanlış sözlerle milletin gözünü boyayacağını zannediyor. Neymiş efendim, nereden nereye gelmişiz. Daha bugün doğal gaza yüzde 22'yi aşan oranda zam yaptılar. Yılbaşından beri yüzde 50'yi geçti doğal gaza yapılan zam. Başbakan'ın hesabına göre enflasyon yüzde 8. Yılbaşından bu yana elektriğe yapılan zam yüzde 60'ı buldu. Zaman zaman ekonomist olarak konuştuğunu söyleyip rakamlar veriyor. Ben de ona yüzde 22 doğal gaz zammının hesabını soruyorum. (Efendim her şey iyi, ekonomi iyiye gidiyor). Herhalde bu doğru. Ekonomisi iyiye giden kesimler var. Öncelikle Başbakan'ın çevresindekilerin ekonomisi iyiye gidiyor. Çocuklarının, damatlarının şirketlerinin işleri çok iyi. Milletin sırtından elde edilen şirketler aracılığıyla elde edilen karlar iyi ama bu milletin hali iyi değil. Milletin hali perişan ama bu hükümet sanki alternatifsizmiş gibi gözüküyor. Niye? (Irak'ı işgal edemezsiniz) diyerek, bölgeyi istikrarsızlığa karşı sürükleyecek olanlara karşı dimdik ayakta duran Ecevit'in partisini 2002'de hedef haline getirdiler.''

(Bu ülkenin kaynakları bu ülkenin insanları tarafından kullanılmalıdır) diyen Ecevit'in partisine karşı kampanyalar düzenlendiğini, o kampanyalarla 57. Hükümet'in yok edildiğini savunan Sezer, onun yerine, ''Türkiye'nin insanının alın terini başkalarına pazarlayan bu hükümetin getirildiğini'' ileri sürdü.

Dünyadaki ekonomik kriz

Sezer, dünyada bir finans sorunu yaşandığını, bunun Türkiye'yi de olumsuz etkilemeye başladığını ifade etti. Maliye Bakanı'nın, bankacılık sisteminin sağlam olduğuna ilişkin sözlerini anımsatan Sezer, şöyle devam etti:
''Maliye Bakanı bunu söylüyor da bankacılık sistemini bu yapıya kimin taşıdığını söylemiyor. 57. Hükümet kurulduğunda çıkardığı ilk yasa bankacılık yasasıydı. İçi boşaltılan bankacılık düzenine sağlıklı bir işlerlik kazandırdı o yasayla Ecevit'in başbakan olduğu 57. Hükümet. Bankacılık sistemi sağlıklı hale getirildi. Özel bankalar yeniden düzenlendi. Kamu bankaları yeniden yapılandırıldı. Merkez Bankası özerk hale getirildi. Sağlıklı bir ekonomik altyapı bu hükümete teslim edildi. Bugünkü hükümet, bankacılık sistemimizin yüzde 50'sini yabancılara sattı, satılmasının önünü açtı. Şimdi sahipleri yabancı olan Türk bankaları, bizim insanımızdan mevduat toplamaya devam ediyor ama Türkiye'de kredi kullandırmıyor. Krediyi kendi ülkesindeki çiftçiye, esnafa kullandırıyor. Böylece bizim insanımızın mevduatı yabancılara gidiyor. Maliye Bakanı bunu gizliyor.''

Sezer, daha sonra partililerle birlikte DSP Beyoğlu ilçe binasının açılışını gerçekleştirdi.
Parti binasında DSP'li üyelerle bir araya gelen Sezer'e bir partili tarafından Atatürk tablosu hediye edildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler