Kapat

Son Haberler

A+ A-

Çocuklar annelerini örnek alıyor

Kızlar kadar erkek çocukları da küçük yaşlarda annelerini taklit etmeye başlıyorlar. Kimi zaman ütü temizlik yapmaya çalışıyorlar kimi zaman ev süpürmeye. Bazı aileler erkek çocukların bu işlere merak duymasını endişeyle karşılıyor ama endişeye gerek yok.
Yayınlanma tarihi: 2 Kasım 2008 Pazar, 08:46

Kızlar kadar erkek çocukları da küçük yaşlarda annesini taklit ediyor evde ütü ve temizlik yapmaya çalışıyor, mikser ve elektrikli süpürge gibi eşyalarla oynuyor.

İhsan Doğramacı Anaokulu'nun yöneticisi ve müdürü çocuk gelişim uzmanı Figen Güleş, yaptığı açıklamada, çocukların 1 yaşını geçtikten sonra anne ve babayı taklit etmeye başladığını bu yüzden ebeveynlerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Çocukların en fazla birlikte olduğu kişileri taklit edeceğini vurgulayan Güleş, sürekli evde kalan çocuğun birlikte zaman geçirdiği annesini örnek alacağını söyledi.

Annesinin ev işinde yaptıklarını dikkatle izleyen çocuğun zamanla aynı şeylerle uğraşmaya başlayacağını dile getiren Güleş, şunları kaydetti: ''Kızlar kadar erkek çocukları da evde ütü ve temizlik yapmaya, mikser ve elektrikli süpürge gibi eşyalarla oynamaya başlar. Hatta bazı çocuklar annesi gibi bulaşık yıkamak bile isteyebiliyor. Bu durum özellikle erkek çocuk sahibi babaları tedirgin edebiliyor. 'Oğlum kız gibi yetişiyor' diyebiliyor. Birçok aile erkek çocuğu ütü ve temizlik yaptığı için endişeye kapılıyor. Endişeye gerek yok. Erkek çocuk uzun süre kız gibi bebekle oynuyorsa sorun var demektir.''

Güleş, kız ve erkek çocukların birbirinin oyuncağına ilgi duyabileceğini belirterek, ''Bu ilgi ileri boyutlara giderse süreklilik kazanırsa çocuğun psikoloğa götürülmesi gerekiyor. Erkek çocuğun sürekli bebekle oynaması gelişimiyle ilgili sorun olduğuna işaret edeceği için psikoloğun görmesi gerekiyor'' dedi.

Kız ya da erkek çocukların ev işlerine ilgi duymasının ve yapmaya çalışmasının onların düzen duygusunun geliştiğini gösterdiğini ifade eden Figen Güleş, bu durumdaki çocukların sorunlu geliştiğini düşünmenin yanlış olacağını belirtti.

Çocuğun daha iyi gelişmesi için ona ilave ev işleri verilebileceğini vurgulayan Güleş, ''Örneğin anne çocuğuna 2 kap verip birbirine su aktarmasını söyleyebilir. İş yaparken küçük yardımlar isteyebilir. Bu, çocuğun kendisine olan güveninin de oturmasını ve gelişmesini sağlar. Yine 2 yaşından sonra çocuklara hikaye okunması, onların oyun hamuru ile oynaması daha iyi olacaktır'' diye konuştu.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler