"Spor yazarları gibi maç tahminlerinde bulunabiliyoruz"

Futbolda şike iddialarına ilişkin açılan davada tutuksuz olarak yargılanan menajer Metin Korkmaz, ''Biz spor yazarları gibi maç tahminlerinde bulunabiliyoruz. Tahminle ilgili yargılanacaksam Türkiye'deki bütün spor yazarlarının yargılanması gerekir'' dedi.

26 Kasım 2010 Cuma, 11:13

Beyoğlu 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Fatih Akyel'in aralarında olduğu 23 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmada, müştekiler Türkiye Futbol Federasyonunu temsilen 7 avukat, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünü temsilen bir avukat ile sanıkların avukatları da hazır bulundu.

Beyoğlu 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasını yapan sanık Recep Duru, hakemlik yaptığı dönemde, hafta içi yapılan Kahramanmaraş-Pursaklaspor arasındaki karşılaşmayı yönettiğini belirterek, bazı kişilerin yaptığı telefon konuşmalarında hakem olarak söz edilen kişinin kendisi olmadığını, konuşmalarda kişi verilmeyip herhangi bir hakemden söz edildiğini söyledi.

Tutuksuz sanık Ali Rıza Gültekin de sanıklardan Nurettin Günay'ın Almanya'da kumarhanesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
''Burada sanık Metin Korkmaz ile Günay kumar oynamış, hile sonucu Korkmaz 600 bin avro Günay'a borçlanmıştır. Korkmaz bunu ödeyemediği için Günay tehdit etmiş. 30 senelik arkadaşım olan Enis İyem, bunu bana söyledi. Günay'ı tanıdığım için benden yardımcı olmamı istedi. Ben de borcun 200 bin avroya inmesini sağlayıp Korkmaz'a kefil oldum. Borcu ödedim. Korkmaz da bana bu parayı parça parça ödedi. Hatta bana 25 bin avro borcu kaldı.''

Günay'ın Almanya'daki kumarhanesinde kendisinin de kumar oynadığını ifade eden Gültekin, 250 bin lira borçlandığını, ancak hileli olduğu için bu parayı Günay'a ödemediğini anlattı.

Nurettin Günay'ın, bu kumar parası yüzünden kendisi hakkında ifade verdiğini anlatan Gültekin, futbolla uzaktan yakından ilgisinin olmadığını, futbolcu tanımadığını, kumar parasından dolayı bu davada sanık olarak yer aldığını söyledi.

Menajerlik şirketi olan sanık Metin Korkmaz da yurt dışına maç seyretmeye gittiğinde poker de oynadığını belirterek, Gültekin'in kendi borcu yüzünden dolayı bu dava kapsamında tutuklandığını görünce, savcıya giderek ek ifade verdiğini kaydetti.
Korkmaz, 14 yıldır menajerlik yaptığını ifade ederek, ''Biz spor yazarları gibi maç tahminlerinde bulunabiliyoruz. Tahminle ilgili yargılanacaksam Türkiye'deki bütün spor yazarlarının yargılanması gerekir. Takımları iyi bildiğimden dolayı maç sonuçlarına ilişkin tahmin yaparım. Çevremdeki arkadaşlar maçlarla ilgili tahminlerimi sorar. Bunlar büyük tahminler değildir. İddia oynamayı bile bilmem'' dedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Münevver Aksünger'in, ''Tahmininiz ne kadar tutar'' sorusuna, Korkmaz, yüzde 20 cevabını verince, Başkan Aksünger, ''Azmış'' şeklinde konuştu.
 

Müdahillik talepleri

Tutuksuz sanık Erbay Aldemir de Malatyaspor-Kayserierciyesspor maçında hakem olduğunu belirterek, ''İddianamede, iki kişi arasındaki konuşmalarda 'Hakemi bağladık' şeklinde ifadeler var. Ancak ismim telefon konuşmalarında yer almıyor. Suçlanmamın tek nedeni budur. Ayrıca maçla ilgili olarak hazırlanan gözlemci raporunda iyi derece not aldım. Eğer maçın sonucunu değiştirecek bir karar alsam bu not daha düşük olurdu. Mağdurum bu davadan dolayı. Bana görev verilmemektedir'' şeklinde konuştu.

Duruşmada savunmalarını yapan diğer sanıklar da daha önceki beyanlarını tekrar ettiler.
Sanıkların savunmalarının ardından duruşmada avukatların beyanlarının alınmasına geçildi.

Türkiye Futbol Federasyonu ile Gençlik Spor Genel Müdürlüğü avukatları, kurumlarının zarar gördüğü gerekçesiyle davaya müdahil olarak katılmak istediklerini söylediler.

Müşteki avukatlarından Mehmet Arslan, iddianamede yer alan Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar için kişisel olarak yeniden bir talepte bulunmaya gerek görmediklerini düşündüklerini, çünkü Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından kurumsal olarak müdahillik talebinde bulunduklarını belirtti.

Arslan, mahkeme tarafından Uçar'ın Ankara'da beyanın alınması içi talimat yazıldığını, ancak yurt dışında olduğu için beyanda bulunamadığını kaydetti.

Duruşmada söz alan sanık avukatları ise iki kurumun müdahil taleplerine katılmadıklarını ifade ederek, bu kurumların suçtan zarar görmediklerini bizzat müvekkillerinin mağdur olduğunu ifade ettiler.

 

İddianame

İddianamede, uluslararası bahis ticareti konusunda Almanya'da tutuklanan sanık Nurettin Günay ile tutuklu sanık Erkan Ergün'ün ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak'' ve ''kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık yapmak'' suçlarından 4 ila 13'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Aynı iddianamede, sanıklar Ali Rıza Gültekin, Recep Öztürk, Temel Eyüpoğlu, Fatih Akyel, Ali Kemal Genç, Savaş Polat, Murat Cicim, Metin Korkmaz, Muttalip Kandemir, Faik Demir, Ferdi Tatlı, İskender Aycan, Ramazan Taşkara, Mustafa Bedir, Celal Berber, İbrahim Öztürk, Hakan Korkmaz, Alişen Kandil, Mahir Murat Mermer, İhsan Yazıcı, Mustafa Bankoğlu, Mehmet Volkan Terlik, İzzet Atmaca, Şekip Elik, Rıfat Engiz, Özgür Yıldırım, Uğur Demirhan, Servet Yılmaz, Celil Sağır, Hamit Gizlen, Ahmet Günay, Ahmet Pişkin, Fatih Akarsu, Ümit Ozan Kazmaz, Bilal Aziz Özer, Serkan Gündoğan, Gökhan Tokgöz, Dzemal Berberoviç, Hayati Palancı, Burak Akyıldız, Erman Kılıç, Serkan İpek, Emin Aladağ, Erbay Aldemir, Metin Erol, Özal Aycan, Feridun Sungur, Yücel Çolak, Tanju Çolak, Murat Atay, Abdulhamit Gökbaş, Fatih Erge, Güney Kanat, Evren Nuri Turhan, Durmuş Bayram, Adem Dursun, Recep Duru, Abdullah Kulak, Kenan Hasagiç, Taner Gülleri, Arif Erdem, Umut Koçin, Burhan Akgül, İmamrıza Ağacık, Enis İyem, Ayhan Bal, Mehmet Şaşmaz, Abdulkerim Alkan ve Fatih Sezer'in de ''suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüte üye olmak'' ve ''kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık yapmak'' suçlarından 3 ila 10'ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Davaya ilişkin soruşturma sırasında tutuklanan 34 kişi, dosyada yapılan tensip incelemesinde alınan kararla tahliye edilmişti.