Başbuğ'a 45 soru

16 Aralık'ta görülmeye başlayacak 'Balyoz Darbe Planı' iddialarıyla ilgili davada eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ'un bilgisine başvurulacağı iddia edildi. Seminere onay veren isimler arasındaki Başbuğ için 45 soru hazırlandı.

30 Kasım 2010 Salı, 08:38

Sabah Gazetesi'nden Mutlu Çölgeçen'in haberine göre, Balyoz davası sürecinde Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un görüşlerine başvurulacağı ve bu çerçevede 45 soru hazırlandığı belirtildi. Bilgisine başvurulacak isimler arasında Genelkurmay eski Başkanları emekli orgeneraller Hilmi Özkök ve Yaşar Büyükanıt'ın yanı sıra Kara Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman da bulunuyor.

Bu arada Selimiye 1. Ordu Komutanlığı Karargâhı'nda yapılan ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı "Kozmik Odası"nda saklanan seminer raporlarının mahkeme heyeti tarafından incelenmesinin de gündemde olduğu iddia edildi. İddialara göre, davanın 16 Aralık 2010 tarihinde başlaması ile birlikte seminer raporlarının saklandığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı Kozmik Odası'nda inceleme yapılması da gündeme gelecek. Aynı talebin 1. Ordu Komutanlığı Kozmik Odası için de geçerli olabileceği belirtildi. 5-7 Mart 2003 tarihlerinde yapılan plan semineri raporunun 30 Mart 2003 tarihinden itibaren Kozmik Oda'da yerini aldığı öğrenildi.

Balyoz Darbe Planı iddialarının gündeme gelmesinden sonra İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, Genelkurmay Başkanlığı'ndan plan semineri raporlarını talep etmiş ancak bu geri çevrilmişti. Genelkurmay Başkanlığı Ceza Hukuk İşleri Şube Müdür Vekili Hakim Binbaşı Okşan Çidem tarafından yazılan cevabi yazıda bazı belgelerin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Arşiv Yönergesi hükümleri uyarınca imha edildiği belirtildi. Yazıda "İmha edilmemiş olan Plan Semineri sonuç raporu ise CMK'nın 47'nci maddesi anlamında 'Devlet Sırrı' niteliğinde bilgiler içerdiğinden ve CMK'nın 125'inci maddesi hükmüne göre bu nitelikteki belgelerin sadece hâkim/mahkeme heyeti tarafından incelenebileceği değerlendirildiğinden, bu aşamada gönderilmemiştir" denildi.

Başbuğ'un bilgisine başvurulacak

Bu arada Balyoz Davası'nda eski Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ'un da bilgisine başvurulacağı ve bu çerçevede 45 soru hazırlandığı öğrenildi. Plan seminerinin yapıldığı 5-7 Mart 2003 tarihlerinde Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı olan Başbuğ, seminere onay veren isimler arasında bulunuyor. İlker Başbuğ, plan seminerine ilişkin bazı belgelerin imhasına da Genelkurmay İkinci Başkanı olarak onay verdi. Genelkurmay Karargâhı'ndaki belgeler 31 Ocak 2005 tarihinde imha edildi. İmha tutanağı "Milli Çok Gizli Evrak Tutanağı" başlığı ile Genelkurmay kayıtlarına da geçti. İmha edilen 2293 belge arasında 1. Ordu Plan Semineri'ne ilişkin belgeler 605, 671, 680 ve 2271 sayı numarası ile girdi. 2005-2006 yıllarında 1. Ordu Komutanlığı yapan Org. Başbuğ'un ise kendi döneminde önceki yıllara ait bazı evraklarında imhasına onay verdiği öğrenildi.


Özkök, Büyükanıt ve Yalman da listede

Dava sürecinde, Balyoz iddialarına ilişkin soruşturma aşamasında "Yargıyı etkilememek için susuyorum" diyen dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile birlikte görev tanımı gereği dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ile dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da bilgisine başvurulacak.