Yılda 100 genç uyuşturucu yüzünden ölüyor

Rusya'da uyuşturucu sorunu her geçen gün artarken, yılda yaklaşık 100 bin gencin uyuşturucudan dolayı hayatını kaybettiği bildirildi.

01 Aralık 2010 Çarşamba, 14:06

Rusya Federal Uyuşturucu Denetimi Servisi Başkanı Viktor İvanov yaptığı açıklamada, her yıl 30 yaşından küçük yaklaşık 100 bin gencin uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.
İvanov, Rusya'da eskiden uyuşturucudan ölen gençlerin sayısının 30 bin civarında olduğunu, bu can kayıplarının daha çok Afganistan gelen eroinin kullanımından kaynaklandığını kaydetti.

Rusya'da uyuşturucu kullanımının devlet tarafından özel bir toplantıda ele alınmasını gerektirecek boyutta ciddiyete sahip olduğunu belirten İvanov, "Uyuşturucu talebini düşürmek için Rusya'nın tüm bölgelerindeki üst düzey yetkililerle toplantı yapma zamanı geldi. Bölge yöneticilerinin çabalarımıza destek vermesini bekliyoruz" dedi.

Kenevir tohumunun Rusya'da yeniden üretilmesi önerisinde de bulunan İvanov, "Kenevir tohumu günümüzde bir çok ülkede yetiştiriliyor. Maalesef, bu üretim ülkemizde çok düşük seviyede. Tetrahidrokanabinol oranı düşük olan kenevir tohumu üretimini kast ediyorum. Bu tip kenevir tohumu uyuşturucu sınıfına girmiyor" dedi.