Kapat

Son Haberler

A+ A-

Aborjinler parti kuruyor

Avustralya'da Aborjin haklarını savunan Maurie Ryan, bu kıta ülkesinde yaşayan yerlilerin sesini ilk kez duyurmak amacıyla ilk siyasi partiyi kuruyor.
Yayınlanma tarihi: 2 Aralık 2010 Perşembe, 11:42

Ryan, AFP'ye yaptığı açıklamada, ''First Nations'' adlı siyasi partinin kayıt başvurusunu seçim komisyonuna yaptığını belirtti ve ''Bu ülkede 27 siyasi parti var ama bunlardan hiçbiri Aborjin çıkarlarını temsil etmiyor'' ifadesini kullandı.

Avustralya'nın ''ilk halkının'' haklarının ünlü savunucusu Vincent Lingiari'nin torunu Ryan, İşçi Partisi ile Muhafazakar Parti'yi ''aşırı bir ırkçılık sürdürmekle'' suçladı ve Aborjinlerin ''esir muamelesi'' gördüğünü savundu.

''First Nations'ın'' başlıca çalışma ekseninin arazi hakları ve egemenlik olması bekleniyor ve partinin Avustralya siyasi yelpazesindeki iki ağır topa alternatif çözüm oluşturması umuluyor.
Avustralya'da, 1788'deki İngiliz sömürgesi döneminden önce sayıları bir milyondan fazla olan Aborjinler'in bugün nüfusa oranı yüzde 2 oranında, yani 470 bin kişi kadar. Kötü koşullarda yaşayan yerlilerin suç ve işsizlik oranları yüksek ve kötü yaşam koşulları en büyük sıkıntıları. Aborjinler'in ortalama ömürlerinin de diğer Avustralyalılara nazaran 11 yıl daha az olduğu belirtiliyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler