Nato, Kosova'nın toprak bütünlüğünü tanıyacak

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, ittifakın Kosova'nın toprak bütünlüğünü savunacağını söyledi. Genel Sekreter, NATO'nun Kosova'nın toprak bütünlüğünün korunması ve Kosova Güvenlik Güçlerinin (KGG) demokratik ve etnik çeşitliliğe sahip olmasına katkıda bulunacağını bildirdi.

05 Kasım 2008 Çarşamba, 00:17

NATO Genel Sekreteri De Hoop Scheffer, Kosova'da temaslarda bulunduktan sonra düzenlediği basın toplantısında, Kosova'nın bağımsızlık ilanından sonra, Kosova Barış Gücünün (KFOR) misyonunun değişmediğini belirtti.

Genel Sekreter, NATO'nun Kosova'nın toprak bütünlüğünün korunması ve Kosova Güvenlik Güçlerinin (KGG) demokratik ve etnik çeşitliliğe sahip olmasına katkıda bulunacağını bildirdi.
De Hoop Scheffer başkanlığındaki NATO heyeti, Kosova'da KFOR Komutanı General Giuseppe Emilio Gay'la görüştü, KFOR birliklerini ziyaret etti.

Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Misyonu (UNMİK) Şefi Lamberto Zannier, Avrupa Birliği Kosova Özel Temsilcisi Pieter Feith ve Kosova'daki uluslararası topluluğun diğer temsilcileriyle bir araya gelen heyet, Kosova yöneticileri ve Sırp topluluğunun temsilcileriyle de Kosova'daki son durumu değerlendirdi.

NATO Genel Sekreteri, Kosova'nın bağımsızlığını ilan ettiği 17 Şubat 2008'den bu yana Kosova'yı ikinci kez ziyaret etmiş oldu.