Kapat

Son Haberler

A+ A-

Et ithalatında pis kokular

Avrupa Parlamentosu Üyesi George Becali, Türkiye'ye et ithalatında AB'nin en modern mezbahalarının bulunduğu Romanya'nın neden dışarıda tutulduğunu bir soru önergesiyle gündeme getirdi.
Yayınlanma tarihi: 3 Aralık 2010 Cuma, 10:27

Avrupa Parlamentosu'nun Bağımsız Üyesi George Becali, "Romanya'nın Türk koyun ve sığır eti piyasası dışında bırakılması" başlıklı bir soru önergesi verdi.

Türkiye'nin son aylarda piyasasını koyun ve sığır eti ithalatına açtığını, hükümetin bu iki ürünün 27 ülkenin 14'ünden ithal edilebilmesine ilişkin karar aldığını belirten Becali, "Güney Romanya su anda koyun ve sığır eti konusunda Avrupa'nın en modern mezbahalarına sahip olmasına karşın Romanya ithalat yapılacak Üye Devletler grubu içinde değildir. Komisyon bazı Üye Devletlerin söz konusu ürünleri Türkiye'ye ihraç ederken, Romanya gibi ülkelerin bunu neden yapamadıklarının nedenini açıklayabilir mi? Komisyon aynı zamanda bu blokajın çözülme olasılığı bulunup bulunmadığını, çözülecekse ne zaman olacağını açıklayabilir mi?" diye sordu.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle "Romen milliyetçisi" Becali'nin önergesine yanıtında, Türkiye'nin son dönemlerde piyasasını kısmen sığır eti ithalatına açtığını ve şu anda 24 Üye Devletten ithalata izin verildiğini bildirdi.

Romanya'nın ithalata yetkili ülkeler listesinde bulunmadığını kaydeden Füle, Türk yetkililere göre kısıtlamanın Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün Romanya'nın risk statüsüyle ilgili kararıyla ilgili olduğunu bildirdi. İthalata izin verilen Üye Devletler'in "ihmal edilebilir" ya da "kontrollü" deli dana risk kategorisinde bulunduklarını, Romanya'nın ise "karar verilmemiş" risk statüsünde bulunduğunu kaydeden Füle yanıtlarına şöyle devam etti:
"Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün tavsiyelerine göre, 'karar verilmemiş' deli dana hastalığı risk kategorisinde bulunan bir ülkeden et ve et ürünleri ithali, belli koşullar altında mümkündür. Üye Devletler ilgili AB mevzuatını uyguladıklarından dolayı, belli koşulların yerine getirilmesi için zorunlu garantileri sağlayabilirler. Bu nedenle, Komisyon'un kanaatine göre, Türkiye'nin Romanya üzerine konulan kısıtlama Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü kurallarına uymamaktadır.

Türkiye'nin büyükbaş hayvan, sığır eti ve türev ürünleri ithalatı üzerinde 1996'ya uzanan yasağı, AB ve Türkiye arasında, eskiden beri var olan bir ticaret bariyeridir. Türk sığır eti ve canlı hayvan piyasasındaki son açılım, kısmi olsa da, yasağın toptan kaldırılmasına ilişkin atılan olumlu bir adımdır. Komisyon Türkiye'nin tüm Üye Devletlerden canlı hayvan ve sığır eti ithalatına izin vermesi için elinden geleni yapmaya ve uyarmaya devam edecektir. Komisyon aynı zamanda Türkiye tarafından AB'den sürü ve sığır eti ithalatı üzerine konulan ek teknik kısıtlamalar konusunu da gündeme getirecektir."

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler