Kapat

Son Haberler

A+ A-

İngiltere'nin Afganistan'daki operasyonları eleştirildi

Wikileaks'in yayımladığı ve Guardian gazetesinin yer verdiği son ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerinde, İngiltere'nin Afganistan'daki askeri operasyonları sert bir dille eleştirildi.
Yayınlanma tarihi: 3 Aralık 2010 Cuma, 10:50

Belgelerde, ABD ve Afganistan yetkililerinin, İngiliz güçlerinin Helmand vilayetinde tek başlarına güvenliği sağlayamadıklarına inandıkları ortaya çıktı. Belgede, Afganistan'daki NATO güçlerinin komutanı Amerikalı General Dan MacNeil'in, 2007'de İngilizlerin Helmand'da işleri "berbat ettiğini" söylediği yazıyor. Bir başka belgede de eski Afganistan Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta, İngiliz güçlerinin Afganistan'da Amerikan askerleri kadar aktif şekilde savaşmaya hazır olmadıklarını söylediği belirtiliyor. 2001 yılından bu yana Afganistan'da 345 İngiliz askeri hayatını kaybetti.

ABD'nin Kıbrıs üzerinden gizli casus uçuşları

Öte yandan, Guardian bugün ilk sayfasında, belgelere göre, ABD'nin İngiltere'nin protestolarına aldırmayıp Kıbrıs üzerinden casus uçuşlarını sürdürdüğünü kaydetti. Gazete bu uçuşların, Lübnan'daki Hizbullah'ın yerini tespit etmeye yönelik olduğunu ve militanların izlerinin sürülmesi amacıyla toplanan istihbarat bilgilerinin Lübnanlı yetkililere de verildiğini bildirdi. Belgelerde, ABD'nin Kıbrıs'taki İngiliz üslerinden Akrotiri'yi, gizli casus uçuşları için kullandığı kaydedildi. Gazete yine belgelere göre, ABD hükümetinin bu uçuşlardan elde ettiği istihbaratı, Lübnan ve Türkiye hükümetlerine aktardığının anlaşıldığını da bildirdi.

Guardian belgelere göre, ABD'nin Türkiye ve Irak'ın kuzeyinde topladığı istihbarat bilgilerini gizlice Türk yetkililerine verdiğinin ve bu bilgilerin "Higland Warrior" kod adlı bir operasyonda kullanıldığının ortaya çıktığını da kaydetti. Gazete belgelerde, İngiltere'nin toplanan istihbaratın başka ülkelerle paylaşımı konusunda endişe duyduğunun ortaya çıktığını ve İngiltere Savunma Bakanlığı'nın Terörle Mücadele Birimi Başkanı Will Jessett'in, Amerikalı yetkililere gönderdiği mektupta, "İngiliz üslerinin Lübnan ya da Türkiye hükümetleri adına gizli ya da faaliyetleri muhtemelen tartışmalı eylemlerde kullanılmasına" yönelik bir uyarıda bulunduğunu bildirdi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler