Kapat

Son Haberler

A+ A-

Avrupa borçla boğuşuyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avro Bölgesi'nin, güç durumdaki üyeleri için daha büyük yardım fonu oluşturması gerektiğini bildirdi.
Yayınlanma tarihi: 6 Aralık 2010 Pazartesi, 13:24

Reuters'ın ele geçirdiği IMF raporunda ayrıca, Avrupa Merkez Bankası'nın borç krizini engellemek için daha fazla tahvil alması gerektiği üzerinde duruldu.

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, raporu Avro kullanan 16 ülkenin maliye bakanları ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet'ın da katılacağı toplantıda sunacak.
Raporda, toparlanmanın hala yolunda gittiği, ancak bu senaryonun yeni bir finansal dalgalanmada kolaylıkla raydan çıkabileceği kaydedildi.

IMF, raporunda, İrlanda için oluşturulan 85 milyar Avro'luk Avrupa Birliği-IMF kurtarma paketi ve özel sektörün de dahil olduğu kriz için kalıcı mekanizmaların memnuniyetle karşılandığı, ancak yeterli olmadığı ifade ediliyor.

Raporda, Avro Bölgesinin çevre ülkeleri üzerinde oluşan baskılar aşağı yönlü ciddi riskler olarak görüldü.

Kuruluş, ulusal yapısal reform planları, mali konsolidasyon ve bankacılık sektörünün tamirinin, yeni bir piyasa karışıklığında ilk savunma hattı olacağını belirtiyor.
Avro Bölgesinin IMF ile birlikte elinde tuttuğu fonun toplam büyüklüğü 750 milyar Avro'yu buluyor. Ancak ekonomistler ve bazı politika yapıcılar, Portekiz, İspanya ve hatta İtalya'nın mali yardıma ihtiyaç duyması durumunda fonun çok küçük kalabileceğini ifade ediyorlar.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler