Reytingi en yüksek derbi

Spor Toto Süper Lig'de 2010-2011 sezonunun ilk yarısındaki derbiler içinde basında en çok habere Fenerbahçe-Galatasaray maçı konu oldu.

07 Aralık 2010 Salı, 11:08

Medya takip şirketi Interpress, sezonun ilk yarısında Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray arasında oynanan derbi maçlarını mercek altına alarak, haber olarak en çok ilgi çeken karşılaşmayı tespit etti.

Derbi karşılaşmalarının oynandığı haftalar baz alınarak, 2 bine yakın ulusal ve yerel gazete ile derginin tek tek incelenmesi sonucunda, ekim ayında oynanan Fenerbahçe–Galatasaray derbisi ilk yarının haber birincisi oldu. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanan ve 0-0'lık sonucun ardından sarı-kırmızılı takımın uzun bir aradan sonra deplasmandan puan çıkardığı derbi hakkında yazılı basında bin 237 haber yayınlandığı saptandı.

Eylül ayında oynanan ve sezonun ilk derbisi olan Fenerbahçe–Beşiktaş karşılaşması 937 haberle ikinci sırada yer aldı. Kasım ayının son haftasında Ali Sami Yen Stadı'nda yapılan son derbi olarak tarih sayfalarındaki yerini alan Galatasaray–Beşiktaş karşılaşması ise çıkan 919 haberle üçüncü sırada kaldı.

Bu arada, Interpress'in araştırmasında, takımların lig içinde aldığı kötü neticeler ve puan cetvelindeki yerleri nedeniyle sonucu daha büyük önem kazanan Galatasaray—Beşiktaş derbisinin, köşe yazarları içinde hakkında en çok yazı yayınlanan karşılaşma oldu. Sarı-kırmızılı takımın kendi sahasında kaybettiği maç hakkında yazılı basında 90 köşe yazısı çıktığı tespit edildi. Hakkında en çok haber çıkan Fenerbahçe-Galatasaray derbisi, toplam 61 köşe yazısına konu teşkil ederken, 1-1 biten Fenerbahçe-Beşiktaş karşılaşması ise 44 köşe yazısında yer aldı.

Diğer yandan, derbiler üzerine yapılan araştırmada ''El Clasico'' olarak anılan ve dünyanın en önemli derbilerinin başında gösterilen Barcelona-Real Madrid karşılaşmasının, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye basınında da geniş yer bulduğu tespit edildi. Yüzyılı aşkın bir süredir oynanan, Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo gibi pek çok ünlü yıldızların yer aldığı karşılaşma, özellikle tarihinde ilk kez bir Türk asıllı futbolcu Mesut Özil'in sahada yer alması nedeniyle ayrı bir öneme sahipti. Yazılı basında bu büyük derbi hakkında toplam 507 haber yayınlanırken, 52 köşe yazarı karşılaşma hakkında yorumlarda bulundu.