"Dolmabahçe'deki ofis Anayasa'ya aykırı"

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, Anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile İstanbul Dolmabahçe Sarayı'ndaki Çalışma Ofisi'ni tahliye etmesini istedi.

07 Aralık 2010 Salı, 11:42

Cindoruk yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın, İstanbul Dolmabahçe Sarayı'ndaki Çalışma Ofisi'nin aslında TBMM'nin mülkiyetinde olduğunu, burada icra görevi yapılmasının Anayasa'ya ve yasalara aykırı olduğunu belirtti. TBMM'ye bağlı binalarda Cumhurbaşkanı ve Başbakanın icra görevi yapamayacağını ifade eden Cindoruk, "8. Cumhurbaşkanımız merhum Turgut Özal'ın TBMM'de çalışma ofisi vardı. TBMM Başkanı olduğum dönemde, kendilerine bir yazı göndererek, bunun kuvvetler ayrımı prensibine aykırı olduğunu belirttim ve söz konusu ofisi tahliye etmeleri gereğini hatırlattım. Rahmetli Özal, 'Haklısınız' diyerek, TBMM'deki makamını Çankaya Köşkü'ne taşıdı" dedi.

TBMM binasında veya bu anayasal kurumun mülkiyeti altındaki binalarda, icra görevi yapılamayacağının altını çizen Cindoruk, "Parlamenter sisteme dayalı anayasamız, buna cevaz vermez" dedi. Cindoruk şöyle devam etti:

"Bugün, Sayın Başbakan tarafından fiili bir durum yaratılmış olduğunu görüyorum. Bilindiği gibi, Milli Saraylar, 2919 sayılı yasa ile TBMM Başkanlığına bağlanmıştır. Bugün, Başbakanlık Ofisi olarak kullanılan eski Beşiktaş Kaymakamlığı da Dolmabahçe Sarayı'nın bir devamıdır. TBMM Başkanı olarak görev yaparken, Beşiktaş Kaymakamlığı'nın da söz konusu binayı usulsüz şekilde kullandığını tesbit ettim ve bu mülki amirliğin binadan tahliyesini sağladım. Bu binanın, İstanbul'da bulunan veya İstanbul'a gelip giden sayın milletvekillerinin çalışma ofisi olması için düzenlemelere giriştim. Şimdi görüyorum ki, o binaya Başbakanlık el koymuş. Bu durum karşısında, Cumhurbaşkanı'nın ve Başbakan'ın TBMM binasında bulunan odalarının varlığı sorgulanabilir. Söz konusu odalar; sadece devlet ve hükümet başkanlarının TBMM'de bulundukları sürece istirahatleri amacıyla tahsis edilir. TBMM'nin, Cumhurbaşkanlığı Köşkü veya Başbakanlık binasında toplanması mümkün olmadığı gibi, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın da TBMM binasında çalışması Anayasa'ya göre, yasal olarak, sistem olarak mümkün değildir. Sayın Başbakan'ın Dolmabahçe Sarayı'ndaki çalışma ofisini hiç vakit kaybetmeden tahliye etmesi ve sayın milletvekillerine tahsisi gerekir."