Kapat

Son Haberler

A+ A-

Gilani'ye Cumhuriyet nişanı

Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani'ye, Türkiye ve Pakistan arasındaki dostça ilişkilere yaptığı katkıdan dolayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Cumhuriyet Nişanı takdim edildi.
Yayınlanma tarihi: 7 Aralık 2010 Salı, 13:27

Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül, Pakistan Başbakanı Gilani ve eşi Fauzia Gilani, çocukları Ali Musa ve Ali Haydar Gilani'nin yanı sıra TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bazı milletvekilleri ve diplomatlar katıldı.

İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından Gilani'nin özgeçmişi ile Cumhuriyet Nişanı verilmesine dair Bakanlar Kurulu Kararı okundu.

Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada, Gilani'nin, dünyanın fevkalade önemli coğrafyasında son derece zor şatlar altında örnek bir liderlik ve devlet adamlığı sergilediğini söyledi.

Gilani'nin çalışmalarının bölgesel ve küresel barış, istikrar, huzur ve refahın geliştirilmesi için olduğu kadar Türkiye ve Pakistan arasındaki köklü dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin pekişmesi bakımından da büyük önem arz ettiğini ifade eden Gül, şöyle konuştu:
''Bu kıymetli çalışmalarınızdan dolayı Cumhuriyet Nişanı arz etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Nişanı, dost ve kardeş ülke Pakistan'ın Başbakanı'na vermek benim için ayrı bir mutluluk. Pakistan'a son yaptığım ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari tarafından takdim edilen Nişan-ı Pakistan gibi bu nişan da ülkelerimiz ve haklarımız arasındaki ezeli, ebedi ve sarsılmaz kardeşliğin güçlü bir simgesidir. Bu vesileyle zatıalileriniz ve dost ve kardeş Pakistan halkının mutluluk ve refahıyla, Türkiye-Pakistan ilişkilerinin parlak geleceği için en iyi dileklerimi yineliyorum.''

Gül, konuşmasının ardından Pakistan Başbakanı Gilani'ye Cumhuriyet Nişanı'nı takdim etti.

Gilani de yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Nişanı'nı almaktan büyük onur duyduğunu dile getirdi. Gilani, ''Bu nişanı almak hem şahsi anılarım arasında özel yer teşkil edecek hem de iki ülke hakları arasında eşi benzeri olmayan ilişkileri temsil edecek'' dedi.

Türkiye ve Pakistan'ın çok yakın ilişkilere sahip olduğunu ifade eden Gilani, ilişkilerin, başladığı 1947 yılından bu yana çok özel niteliğini koruduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte bugün öğleden sonra Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısına başkanlık edeceklerini anımsatan Gilani, toplantının iki ülke arasındaki özel ilişkilerin göstergesi olduğunu kaydetti.

Gilani, Türkiye ve Pakistan arasındaki dostluğun gelişmesine yönelik siyasi iradesini yineledi ve konuşmasını ''Yaşasın Pakistan-Türkiye dostluğu'' diyerek tamamladı.
Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Gilani eşleriyle birlikte tören anısına fotoğraf çektirdi ve kutlamaları kabul etti.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Gül, tören öncesinde Gilani ve beraberindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü. Gül, tören sonrasında ise Gilani onuruna öğle yemeği verdi.

Genel Kurul'da konuştu

Pakistan Başbakanı Seyid Rıza Gilani, Türkiye'nin hem küresel hem bölgesel anlamda saygın bir yer edindiğini, küresel arenada göstermiş olduğu liderlikten gurur duyduklarını belirterek, "Pakistan Türkiye'nin bu başarısını büyük bir mutlulukla karşılamaktadır ve sizin gücünüzü kendi gücümüz olarak addetmekteyiz Biz bir anlamda iki devlet altında, bir millet gibiyiz" dedi.

Pakistan Başbakanı Seyid Yusuf Rıza Gilani, TBMM Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı. Sözlerine; "Türk halkına ve sizlere Pakistan halkının en içten şükran duygularını teşekkürlerini getirdim" diyerek başlayan Gilani, Türk medeniyetinin her zaman derin izlerinin tarihte yer aldığını söyledi. Türk halkının her zaman tarihte önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Gilani, "Görüyoruz ki, Türk halkı her zaman yeni fethettiği yerlerle, kurduğu imparatorluklarla, insan oğlunun tarihinde önemli yer tutmuştur. Kültür medeniyetlerimiz karşılıklı olarak birbirlerini zenginleştirerek bugüne ulaşmıştır" dedi.

Pakistan Başbakanı Gilani, Türkiye'nin hem küresel hem bölgesel anlamda saygın bir yer edindiğini, küresel arenada göstermiş olduğu liderlikten gurur duyduklarını söyledi.
Gilani, "Pakistan Türkiye'nin bu başarısını büyük bir mutlulukla karşılamaktadır ve sizin gücünüzü kendi gücümüz olarak addetmekteyiz" dedi. Anayasa reformu sürecinden dolayı Türkiye'yi kutlayan Gilani, hükümetinin benzer bir anayasa değişiklik önergesi üzerinde çalıştığını, bütün siyasi partilerin temsil edildiği süreç içinde bu değişiklikleri gerçekleştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Gilani Pakistan ile Türkiye'yi, "Biz bir anlamda iki devlet altında bir millet olarak yaşıyoruz" sözleriyle anlattı. Gilani şöyle dedi:

"İki modern devlet olarak kuruduğumuz devletlerimizde de ilişkilerimiz kuşaklar boyu aktarılarak gelişmiştir. Tük halkının sevgisi derin içten olmuştur, bizim halkımızın da keza öyle. Biz bir anlamda iki devlet altında bir millet gibi yaşıyoruz. Sizin pak meclisinizde söylediğimiz gibi, biz de zamanın sınavlarından birçok kereler geçmiş olan bu aramızdaki bağın ne kadar değerli olduğunu görüyoruz. Aramızda pek çok alanda savunma güvenlik enerji kültür eğitim alanında yansıtılmasının önemine inanıyoruz. Amacımız Türkiye ile 21. yüzyılda siyasi, ekonomik güvenlik ve kültürel alanlarda ileriye ilişkilerimizi götürmek."
Türkiye'nin uluslararasındaki gücünü kendi güçleri gibi gördüklerini kaydeden Gilani, "Türkiye'nin başarıları takdire şayandır. Küresel arenada üstlendiği liderlikten gururu duyuyoruz" diye konuştu.

Pakistan'ın bugün teröre karşı büyük bir mücadele verdiğini anlatan Gilani, askerlerinin ise cesur bir mücadele örneği de gösterdiğinin altını çizdi. Gilani, "Terör öyle bir fenomendir ki inancı sınırı yoktur. Bölgemizde kökleri soğuk savaş dönemine kadar uzanmaktadır. Şu anda küresel bölgesel boyuta ulaşmıştır herhangi bir devlet tek başına bu kötülükle baş edemez" dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler