Kapat

Son Haberler

A+ A-

Müdür yardımcıları ajan mı?

Eğitim-İş Başkanı Yüksel Adıbelli, AKP döneminde atamalarının ve uygulamalarının, 'AKP'nin tek parti diktatörlüğünü pekiştirme görevini yaptığınıi savunarak, "MEB'in son olarak muhbir, müdür yardımcısı görevlendirerek emniyete ajan yetiştirme uygulaması Abdülhamid'in istibdat dönemini hatırlatmaktadır" dedi.
Yayınlanma tarihi: 8 Aralık 2010 Çarşamba, 10:31

Eğitim-İş Başkanı Yüksel Adıbelli yaptığı yazılı açıklama ile "MEB'in son olarak muhbir, müdür yardımcı görevlendirerek emniyete ajan yetiştirme uygulaması Abdülhamid'in istibdat dönemini hatırlatmaktadır. Okullarda şiddeti önleme gerekçesine dayandırılan bu uygulama öğrencileri öğretmenleri eğitim çalışanlarını emniyete ve AKP hükümetine muhbirlemeye yöneliktir. Bu, ancak 12 Mart, 12 Eylül gibi faşist yönetimlerde görülebilecek durumlardır" diye konuştu.

"AKP faşizan baskı uyguluyor"

AKP iktidarının işçilere, memurlara, son olarak da üniversite öğrencilerine uyguladığı "faşizan baskılar faşist diktatörlüğün ayak seslerinden başka bir şey değildir" diyen Adıbelli, "12 Eylül anayasa halk oylamasında kabul edilen anayasa değişikleriyle ileri demokrasiye geçildiğini, özgürlüklerin genişletildiğini baskıların sona ereceğini söyleyen AKP ve yandaşı çığırtkanlar, 'yetmez ama evet' diyenler umarız Türkiye'nin nereye götürülmek istendiğini iş işten geçmeden görürler. Aynı zamanda Eğitim-İş'e 'Muhbir-İş' diye lakap takan malum sendikacılara da asil ajan ve muhbirliği kimlerin yaptığını hatırlatırız" dedi. Adıbelli konuşmasını şöyle sürdürdü:

"MEB tek parti diktatörlüğüne ajan, muhbir yetiştireceğine, OECD son raporunda yer alan bozuk sicilini düzeltmenin yollarını aramalıdır. OECD 2003 yılında son birinci, son raporda sonda ikinci olmanın utancı ile görev ve sorumluluklarının bilincine varmalıdır. Çağdaş eğitim programları, liyakat, bilgi, birikim ve deneyim sahibi, kadroları devreye sokarak sorunları da sendikalarla, bilim adamlarıyla görüşerek MEB sağlıklı bir yol ve yöntem izlemelidir.

Artık sıfırcı ve sonuncu olmaktan kurtulmalıyız. Eğitim iş olarak MEB muhbir müdür yardımcısı uygulaması ve OECD eğitim araştırmasında ülkemizi sondan ikinci duruma düşürmesi nedeniyle kınıyoruz. MEB Bakanı Nimet Çubukçu'yu istifaya davet ediyoruz."

İlgili haber için tıklayınız:

ÇUBUKÇU'DAN 'MUHBİR İDARECİ AÇIKLAMASI

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler