'Çarşaf liste olmalı'

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 18 Aralık kurultayında kürsüye çıkarak çarşaf listeyi savunmaya hazırlanıyor. Baykal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hafta sonuna dek kendisiyle görüşmemesi durumunda 11 Aralık akşamı bir araya gelmeleri beklenen Bodrum'daki düğüne de katılmayacağı mesajını verdi.

09 Aralık 2010 Perşembe, 08:53

Kılıçdaroğlu ile Baykal’ın 11 Aralık Cumartesi akşamı Muğla Milletvekili Fevzi Topuz’un oğlu Berkay Topuz ile Melike Kökdal’ın Bodrum’da yapılacak düğününde bir araya gelmesi bekleniyor. Ancak kulislerde Baykal’ın “Genel Başkan’la kurultayla ilgili olarak bu tarihe kadar görüşmezsek düğüne gitmem. Düğünde ayaküstü birlikte fotoğraf vermemize gerek yok” dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu bugün akşamüzeri İzmir’den dönecek ve TÜSİAD’ın kokteyline katılacak. Görüşmenin cuma ya da cumartesi günü yapılabileceği belirtiliyor.

Bu arada, Baykal’ın kurultayda “çarşaf liste için girişimde bulunularak önerge verilmesi durumunda” kürsüye çıkıp konuşmaya hazırlandığı öğrenildi. “Kendi genel başkanlığı döneminde hiç çarşaf liste uygulamadı, şimdi mi demokrat oldu?” eleştirilerine hedef olan Baykal’ın, bu eleştirilere de yanıt vermesi bekleniyor. Edinilen bilgiye göre Baykal, yakın çevresine bu konuda şu görüşleri dile getirdi: “Çıkar 1.5 saat konuşur, gerekçelerimi anlatırım. Şimdi kurultayda yeni tüzük uygulanıyor. Eskiden MYK, Parti Meclisi içinden seçilirdi. Şimdi yeni tüzüğe göre, genel başkan MYK’yi belirliyor. Genel başkan, özellikle seçilmesini istediği isimleri Bilim Kültür Platformu içinde getirebilir. 12 kişi seçtirme imkânı var. Kalan 68 üye çarşaf liste ile belirlenmeli. Genel başkan, milletvekili adaylarının üyelerle yapılacak önseçimle belirleneceğini söylüyor. Madem milletvekili adayları önseçimle belirlenecek, PM üyeleri de çarşaf listeyle belirlensin. Kurultayın 68 PM üyesini seçmesine olanak tanınsın. Eskiden partide çok parçalı bir yapı yoktu, şimdi böyle bir yapı var. Blok liste bölünmeye yol açar, çarşaf liste partiyi bütünleştirir.”